Bing ve Yandex Google’ı kapatmaya mı geliyor?

Bing ve Yandex Google’ı kapatmaya mı geliyor?

Türkiye her açıdan acayip bir ülke. Dünya bir bakıyorsunuz Türkiye’de olan biteni burnuna bit etmiyor, bir bakıyorsunuz Türk pazarı için birbirini yiyor. HaberTürk gazetesine çıkan çok enteresan bir haber bu bakış açısının göstergelerinden: Microsoft Türiye dünya Microsoft ofisleri arasında yılın ülkesi seçildikten sonra arama motoru olan Bing’i Türkiye’ye getirme kararı almış. Haber kaynağı Microsoft Türkiye genel müdürü.

Peki ne oldu da Türkiye bir anda böylesine kıymete bindi? Bunu farklı bakış açılarıyla değerlendirmek mümkün. Mesela birinci söylem Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusu olabilir.  İkincisi giderek gelişen ve kaynaklar bakımından büyüyen Türk yazılım ve internet iş dünyasının gelişmesi olabilir. Türklerin Facebook ve benzeri sitelerdeki dünya dereceleri olabilir.

Benim bir başka tezim var. Muhtemelen bu tez kimseyi mutlu etmeyecek. Ama bizim işimiz kafalarda soru işareti bırakmak değil mi? Bu soru işareti de birilerinin “yok ya olur mu öyle” deme açığını kapatsın.

Bilindiği gibi Microsoft, yapı itibarıyla hep Türkiye’de iyi ve uslu çocuk oldu. Hükümetlerin tersine gitmedi, devlet kademelerinin istek ve ihtiyaçlarını yerine getirdi. Arkadan iş çevirmedi, alternatif işletim sistemi arayışlarını tepkiyle karşılamadı. Bunun da karşılığını almadı dersek yalan olur, projelerini anlatmak istediğinde bizim bildiğimiz kadarıyla karşılarında onları dinleyecek devlet yetkililerini buldular daima.

“İyi de herkes zaten böyle yapmıyor mu” sorusunun cevabı sanıldığı kadar net değil. Mesela Google Türkiye’nin en sevdiği global şirket olamadı hiç. Türkiye’de ofis açmadı, Türkiye’ye gereken önemi göstermedi, Türkiye’nin bir takım hassasiyetleri karşısında global duruş sergiledi Türkiye’ye özel aksiyonlar almadı. (Bu son cümle niye böyle yapmadı gibi bir sitemle söylenmemiştir, sadece durum tespiti yapmak için yazılmıştır) Bunlara rağmen tüm dünyadaki kullanılma oranları arasında Google Türkiye’nin önemli bir payı var. Sebebi o ya da bu…

Microsoft, Yandex’in geçtiğimiz aylarda hükümete “Türk kanunları ne isterse yapmaya hazırız” kartı açmasının ardından ikinci önemli hamleyi yapıyor gibi gözüküyor. Diğer tüm alanlardaki pozitif duruşu ülkenin bir türlü döverek akıllandıramadığı arama motoru pazarına da getirmek istiyor. Bunun ardından, bakan ve BTK gibi ilgili kuruluşların yöneticilerinin da üstü kapalı dile getirdiği gibi Google’a ciddi bir erişim engelleme yaptırımı gelebilir. Yetkililer bu derin şok dalgasını emebilmek için Yandex ve Bing’i öne sürebilir.

Bu bir olasılık hesabı. Olasılıkları arama motorlarından aratarak bulabilirsiniz…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş