Cenab-ı Hakk’ın kaynak ihalesinin 3. yılı

Cenab-ı Hakk’ın kaynak ihalesinin 3. yılı

Bugün birbiri ardına gelen iki haber geçmişten çok ilginç titreşimler gönderdi bana. Bunları sizinle paylaşmak istedim.

Haberlerden biri; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Netaş’ın yeni ürünü 4G-LTE (Long Term Evoloution) Mobil ve Sabit Kablosuz Geniş Bant Erişim Teknolojisi’nin tanıtım törenine katıldı. Yıldırım, Türkiye’nin 1G’den 3G’ye kolay gelmediğini ifade etti. 3G’de büyük başarı elde edildiğini vurgulayan Yıldırım, “Burada büyük adımlar atıp her bir ülkeyi geride bıraktık. Umuyorum bu başarıyı 4G ve diğer alanlarda da ortaya koyarız” dedi. Yıldırım ayrıca “Şu an millet frekans diye yanıp tutuşuyor, bize ‘Frekansımız bitti’ diye geliyorlar. Ya, biz frekans mı üretiyoruz. Elinizde olanı iyi kullanın, Cenab-ı Hakk’ın verdiği kaynak” diyerek kendini dinleyenleri güldürdü.

Haberlerden diğeri ise Turkcell’in bugün basınla paylaştığı 3G 3 yaşında basın bülteni. Turkcell fiyatların 3 sene içinde yüzde 94 düştüğünü, kullanımın 32 kat arttığını, 12 milyon DVD’lik veri indirildiğini dile getirdi.

3G’nin üçüncü yılını kutluyoruz ama bundan yaklaşık dört sene önce 3G ihalesi yapıldı. 3 şirketin ikisi, Avea ve Vodafone; “3G aslında çok da matah bir şey değil” dedi ve ihaleye girmedi. 3G Türkiye’ye bir sene geç geldi. Sonra 3G ihalesi yenilendi, Avea ve Vodafone aralarında yazı tura atarak en düşük ve ucuz 3G frekansını kimin alacağını seçtiler.

Ardından 4G için ihale yapılacak mı tartışması başladı. Yapılmayacak dendi ama Yıldırım’dan aldığımız titreşimler endişe verici.

İyisiyle kötüsüyle 3G’nin üçüncü yılı kutlu olsun…

NOT: Haberin görseli, Türkiye’de üçüncü senesi kutlanan 3G ile ilgili 2000 yılında yapılmış Milliyet birinci sayfadan anonslanmış bir haberdir…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş