Bir çağrı merkezi anatomisi

Bir çağrı merkezi anatomisi

cagri merkeziÇağrı merkezi dediğimiz yer nedir? İçinde çalışanların deyimiyle bir telefon hattı, bir masa ve bir bilgisayar… Peki ne işe yarıyor çağrı merkezi? Herkesin bildiği anlamıyla bakıldığında birinin bir şeye ihtiyacı olduğunda onlara destek veren insanların oturduğu merkez.

Peki gerçekte ne? Öncelikle çağrı merkezi bir şirketin içinde bulunan Deliklerin kapatıldığı yerdir… Bir şirketin çalışanları kendi akıllarına göre kampanyalar yaratırlar. Ortaya çıkan kampanya, ürün ve hizmetlerin mükemmel olduğuna inanırlar. Ancak hizmet sahaya indiğinde hiç de öyle olmadığı, fiziksel şartların ürün çıktığında umut edilenden çok daha farklı olduğu ortaya çıkar.

Kullanıcı ortaya çıkan saçma sapan durumların içinden kurtulmak için bütün memnuniyetsizliği, sinir ve küfürleriyle şirketi; daha doğrusu çağrı merkezini arar. Amaca olayı çözmek gibi görünse de aslında o şirketten birilerini paralamaktır. Çağrı merkezinin önüne gelir konu.

Çağrı merkezinde çalışan üniversitede okuyan ya da taze bitirmiş gençlerin kulağına girer adam bütün siniriyle. Eleman önce karşısındaki insanı sakinleştirir. Sonra konuyu anlamaya çalışır. Aslında o hizmeti düşüncesizce hayata geçiren pazarlama müdürünün işitmesi gereken küfürleri duymak ve üstüne almamak durumundadır. “Oğlum bak düzgün konuş kırarım çeneni” demeden sinirleri alınmış vaziyette dinler karşısındakini. Sonra birkaç profesyonel dokunuşla başta o saçma hizmeti tasarlayan müdür olmak üzere şirketinin itibarını kurtarır.

Bütün bunları yaparken o eleman isimsiz bir çalışandır. Muhtemelen başarıyı üstüne alan pazarlama müdürünün onda biri kadar maaş almaktadır. Muhtemelen o pazarlama müdürünün on katı stresle çalışmaktadır. Pazarlama müdürünün sandalyesi bile onun ev kirasından fazla para etmektedir. Pazarlama müdürünün telefonundan oynadığı candy crush ile geçirdiği zaman kadar dahi tuvalet molası vakti yoktur.

Yıl sonunda başarı primleri dağıtılırken “ne kadar aptalca işler yaptın ibiş” demez kimse çağrı merkezinin kıçını kurtardığı pazarlama müdürüne. Çağrı merkezi elemanlarının yıl sonu primleri, pazarlama müdürünün candy crush’ı daha hızlı oynamak için verdiği inapp purchase parasının altında dahi olabilir.

Önceki1 / 4Sonraki

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş