Bir sınırsız mobil tarife daha tarih oldu!!!

Mobil internet tarihi, kendini akıllı sanıp limitsiz bağlantı tarifesi verenlerin gözyaşlarından inşa ediliyor.

ABD’de bu akımın son üyesi Virgin Mobile oldu. Kullanıcılara 3G üzerinden kullanabildiğiniz kadar internet sloganıyla çıkan, internetiniz ve indirme hızınız ne kadar yavaşlayabilir ki diye soran Virgin Mobile cevabını çok çabuk aldı.

Virgin ABD’de 40 dolara hizmet verirken onun kadar akıllı olmayan rakipleri ne kadar hizmet veriyor acaba bakalım: Verizon 1 GB 20 dolar, 10 GB 80 dolar…  T-Mobile 4G üstünden hızlı internet veriyor, 5GB’ı 40 dolara veriyor. Ama bu limiti aşarsanız hızı düşürüyor. AT&T 35 dolara 200 MB, 60 dolara 5 GB veriyor.

İşte bütün bunların arasında 2009 yılında 500 milyon dolara yakın para verilerek Sprint tarafından satın alınan Virgin Mobile, 5 GB kotalı 3G bağlantıyı 60 dolara verirken kullanabildiğiniz kadar datayı 4G üstünden bedavaya vermeye başlayınca bu piyasada işler karıştı tabii…

Sprint CEO’su Dan Hesse sınırsız paketi sessiz sedasız piyasadan çekti. Bu data hızını vermek mantıklı olduğu sürece veriyoruz diyen Hesse, milletin toplanıp bu hıza abanmasının, paketin kaldırılmasında önemli bir etken olduğunu söyledi. Aslında geçtiğimiz ay Hesse, data kullanım miktarının çok hızlı arttığını, bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini dile getirmişti.

Kullanıcıların hiçbir şey söyleme hakkı yok zira Virgin’in kullanıcı sözleşmesinde firmanın istediği zaman hızı düşürebileceği, hizmeti vermeyi kesebileceği maddeleri var.