“BİRİ” bize açıklasın lütfen

Evimde otururken cep telefonum çalıyor. Karşımda kibar bir ses, ADSL bağlantımla ilgili konuşmak istediğini söylüyor. Telefon numarası tanıdık değil. Ama ADSL konusunda acaba arıza hattından mı aradılar diyorum çünkü üç dört gün önce bir arızam giderilmişti telefonla alakalı. Buyurun diyorum. ADSL hızımı ve aylık kaç para verdiğimi soruyor. Acaba niye diye soruyorum. BİRİ ADSL’in yararlarından bahsetmeye başlıyor. “Bir dakika” diyorum, “beni nasıl buldunuz?” Önündeki sistemde ismimin kayıtlı olduğunu söylüyor. Önündeki sisteme ismimin nasıl girdiğini soruyorum. Bilmiyor. Muhtemelen rehberden bulunmuytur diyor. Hayır rehberde yokum. O zaman KOÇ grubundan yaptığım bir şey sayesinde bulmuş olabileceğini söylüyor. Oysa benim KOÇ grubu ile de bir alışverişim yok. Bir arkadaşınız vermiştir diyor. Ben ihtimalleri sıralamasındansa bunun nasılını bilen birini bağlamasını rica ettim. Bağladı. Yine kibar bir beyefendi çıktı. Telefonumu nasıl bulduklarını bir de ona sordum. Dedi ki telefonları deneyerek buluyorlar. Peki telefonları denerken benim göbek adım da önlerine çıkıyor mu? Tabii ki çıkmaz dedi. O zaman? “Ben onu bir soruşturayım” dedi. Ben bunu gazete, dergi ve sosyal medyadaki arkadaşlara da danışayım belki onların da nasıl bulmuş olabileceğinize dair bir katkısı olur dedim. Biraz üzüldü ama peki dedi. Üç gün sonra bana dönecekmiş.

Daha önce telefonum annemin adına kayıtlıyken de annemi arıyorlardı ya da bana annemin adıyla ulaşmaya çalışıyorlardı. Bir tek BİRİ değil, hepsi… Nasıl olabilir ki bu? TTnet veya Türk Telekom bizim telefonları alternatif operatörlere veriyor mu? Hiç zannetmiyorum. En azından insanlar rakipleri müşterilerini arasın da onlardan çalsınlar diye telefon paylaşımı yapmazlar. Türk Telekom da dünkü çocuk değil. Peki biri el altından mı satıyor bizim isim ve bilgilerimizi? Tek mantıklı açıklama bu. Neresinden bakarsanız bakın kişisel bilgilerin korunması kanunu kapsamında çok ciddi bir suç bu. Hapis ve para cezası var. Şekil olarak telefon dinlenmesinden bir farkı yok.

Haydi bakalım BİRİ bize cevap versin nasıl bizim bilgilerimiz satış “agent”larının elinde fır fır dolaşıyor. Bende Koç grubunun üst düzey yöneticilerinin çoğunun telefonu var. Eğer cevap alamazsam bu da meşru bir yöntekmse ben de seve seve o özel telefonları dağıtmak isterim. Onlar da vatandaş, ben de…

Artık BTK mı girer devreye, savcılar mı girer orası ülkenin mesnetine kalmış bir şey…