Bitmeyen internet adreslerine kimler hazır?

Daha önce TKNLJ.com sitesinde IPv6 sistemlerinin elde IP kalmadığı için artık bir zorunluluk haline geldiğini yazmıştık. Konuyla ilgili Türkiye’de devlet nezdinde çalışmaların yürütüldüğünü ayrıca bir fikri takip olarak sizlere aktarmıştık. Superonline ve Turkcell, IPv6 teknolojisine geçiş için hazırlıklarını tamamladıklarını duyurdu. Avrupa, Asya ve Orta Doğu bölgelerinde IP adreslerinin tahsisinden sorumlu tek otorite olan RIPE Şebeke Koordinasyon Merkezi (RIPE NCC), yaptığı değerlendirme sonucunda dört yıldız vererek Turkcell ve Superonline’ın IPv6’ya hazır olduğunu onayladı.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, konuya ilişkin açıklamasında Turkcell Grubu’nun teknolojide öncülük rolüne dikkat çekti. Terzioğlu, Turkcell olarak dünyada yeni nesil interneti müşterilerine ilk ulaştıranlar arasında olacaklarını ifade etti. İlter Terzioğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Turkcell ve kendi fiberoptik altyapısına sahip yenilikçi telekom operatörümüz Superonline, internet protokolü dördüncü versiyonda (Ipv4) adres sıkıntısı yaşanmaya başlamadan önce olası sorunları öngörerek IPv6’ya geçiş çalışmalarını başlattı. Şu anda Türkiye’de konuyla ilgili gerekli kriterleri yerine getiren ilk iki ticari kuruluş Turkcell ve Superonline dır. RIPE Şebeke Koordinasyon Merkezi’nin verdiği dört yıldız, Turkcell Grubu’nun öngörü ve aksiyon yeteneğini, proaktif yapısını ve esnekliğini ortaya koyuyor. İşimiz Teknoloji-İşimiz İnsan anlayışı çerçevesinde yoğun çaba sarf ediyoruz. Teknolojide öncülüğü ilke ediniyor, müşterilerimizin teknolojiyi en verimli şekilde kullanabilmesini sağlamayı temel görevlerimiz arasında görüyoruz. IPv6’ya geçişte temel hedefimiz, müşterilerimizin zorluk yaşamadan çevrimiçi hayatlarına aynen devam etmelerini sağlamak. IPv4 adresleri tükendiğinde bundan hiçbir Turkcell’linin mağdur olmayacağını şimdiden gururla söyleyebiliriz.”

Turkcell ve Superonline, bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve IPv4 adres sıkıntısı yaşanmadan olası sorunların önüne geçmek üzere IPv6 teknolojisine geçiş için bir süredir yoğun çalışmalar yürütüyordu. Bu süreçte RIPE NCC, “yeni nesil internet” tabir edilen IPv6’ya geçişi hızlandırmak adına “IPv6 geçiş hazırlığı değerlendirme notu” kriteri getirdi. Bunun üzerine Turkcell ve Superonline çalışmaları hızlandırarak geçiş hazırlıklarını tamamladılar. Yapılan çalışmaların sonucu olarak Turkcell ve Superonline Türkiye’de RIPE NCC’den 4 yıldız alan ilk iki ticari kuruluş oldu. Turkcell ve Superonline dışında halihazırda 4 yıldız almaya hak kazanan diğer kuruluş ise IPv6 çalışmalarını akademik olarak yönlendiren TÜBİTAK’a bağlı Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM).

RIPE NCC’nin belirlediği kriterlere göre; 1 yıldız IPv6 adres tahsisinin yapılması, 2 yıldız IPv6 adreslerinin v6 Internet üzerinden anons edilmesi, 3 yıldız RIPE NCC veritabanlarında tahsis edilen IPv6 adres blokları için route6 obje tanımlanması, 4 yıldız ise tahsis edilen IPv6 adres blokları için reverse DNS kayıtlarının tamamlanması anlamına geliyor.