CEO gitti, hisseler arttı. Yahoo’nun son 4 yılda görev başına getirdiği üçüncü CEO da görevinden ayrıldı. Şimdi gözler yenisinde. Yalnızca yeni bir tepe yönetici tüm ekosistemdeki sorunu çözecek mi bilinmez ama CEO Carol Bartz’ın gidişi yatırımcıların yüzünü güldürdü. Hisseler Salı günü Bartz’ın göreve başladığı güne oranla yüzde 7’lik bir artış yaşadı.

Bartz’ın yerine geçici olarak kendi adamı CFO Tim Morse geçti ama kalıcı olarak göreve başkasının getirilmesi düşünülüyor. Bartz, Yahoo’ya gelmeden önce Silikon Vadisi’nde oldukça başarılı bir yöneticiydi ancak online reklamcılık konusunda deneyiminin olmaması nedense ne Bartz’ın ne de Yahoo’nun umrunda olmuştu. Dolayısıyla her iki taraf da Bartz’ın 2,5 yıllık görev süresince bir türlü beklenen ivmeyi kazandıramamasını tahmin edememişti. İyi olur Allah’tan, kötü olur kuldan diye boşuna dememişler. Kadının kariyeri, geçmişi belli. Tutup hiç uzmanlığı olmayan bir alana getirilip konmuş, anca bu kadar dayanabilmiş.
Yahoo’nun düştüğü en büyük hata ise panik yapması. Dünyanın en popüler web sitelerinden birine sahip bir şirketten bahsediyoruz ancak 4 yılda 3 yönetici değiştiren bu şirket Google ve Facebook’un başarısı karşısında ne yapacağını şaşırmış, serseri mayın gibi oradan oraya saldırır durumda. Aklı selim şekilde oturup strateji belirlese, yılların getirdiği oturmuşluğu kullanarak çok daha başarılı ve sindirilmiş işler çıkartabilir.
Bartz ise göreve ilk geldiğinde yani büyük krizin ilk aylarında kötü gidişten ekonomideki zamanlamayı suçlamıştı. Yanlış bir karar verdiğini kabul etmemek istercesine sonrasındaysa suçu kendinden önceki kötü iki yönetimde bulundu, onların pisliğini temizlemekle uğraştığını söyledi. Hala düzelmeyen bir şeyler olduğu fark edildiğindeyse iyice saçmalayarak 1997’de Apple’ın CEO’luğuna gelen Steve Jobs karşısında ne kadar zor durumda oluşuna (b)ağladı. Ancak ne var ki, Bartz asla Jobs gibi yatırımcıları yanıltmayı başaramadı. Şirkete ivme sağlayacak başarılı bir strateji geliştiremedi.
Yahoo’nun hisselerinde görülen yüzde 7’lik yükseliş2,5 yılın sonunda anca Bartz görevden ayrılınca yaşandı. Tabii aynı dönemde yüzde 66’lık bir artış yakalayan Google ve yüzde 60 değer kazanan Nasdaq ile kıyaslanırsa Yahoo beklenen yükselmeyi değil duraklamayı yaşamış gibi görünüyor.
Bu arada koca CEO’yu işten telefon konuşmasıyla atmak, onun bunu herkese iPad’iyle duyurması… Uzun zamandır profesyonellik bu kadar erimemişti herhalde…