BTK 2011 üçüncü çeyrek raporu – 1

BTK 2011 üçüncü çeyrek raporu – 1

BTK’nın her çeyrekte hazırlayıp sektörün fotoğrafını sunduğu üçüncü çeyrek raporu açıklandı. Raporun çarpıcı rakamlarını her çeyrekte olduğu gibi TKNLJ farkıyla sizlerle paylaşıyoruz…

Son çeyrekte operatörlerin toplam cirosu 6 milyar TL’ye ulaştı. Eğer BTK raporunda bir atlama yoksa TT’nin cirosu geçen dönemle tamı tamına aynı gözüküyor. Onun dışında tüm operatörler cirosal bazda geçen çeyreğin üstüne çıkmış gözüküyorlar. Tabloda Turkcell ilk sırada, TT ikinci ve sırasıyla Vodafone ve Avea üçüncü ve dördüncülüğü paylaşıyorlar.

Sene başından bu yana operatörler arasında en önemli çekişme noktalarından biri olan yatırım miktarı konusunda çekişme sürüyor. Üçüncü çeyrekte birinci sırada TT geliyor. TT şimdiye dek 700 milyona yakın yatırım yapmış gözüküyor. Bu çeyrekte iki çeyrekte toplam yaptığına yakın yatırım gerçekleştirmiş gözüküyor. Bu çeyrekte yapılan yatırımla geçmiş üç çeyrekte olduğu gibi diğer üç operatörün altında kalmış gözüken Turkcell’in kendi sonuçlarına bakıldığında bunun sebebi Superonline yatırımlarının bu tabloda bulunmaması gibi gözüküyor. Mevcut tabloda Avea ikinci Vodafone üçüncü gözüküyor.

Bir diğer önemli göstergelerden biri olan EBITDA da enteresan rakamlar kendini gösteriyor: Türk Telekom 50.96, Turkcell 34.64, Vodafone 14.80 ve Avea 13.96… Türk Telekom’un bu çok yüksek EBIDTAsı dikkat çekerken Turkcell’in hala rakiplerinin toplamlarının üstünde olması da ilginç bir veriyi oluşturuyor.

Telefonda ses trafiği açısından bakıldığında sabit ses trafiğinin giderek erimesi dikkat çekiyor. Geçen çeyreğe kıyasla sabit sesin düşüş trendini sürdürdüğü gözüküyor. Geçen senenin üçüncü çeyreğiyle kıyaslandığında 3 milyar dakikaya yakın bir artış yaşanan mobil ses sektöründe bir önceki dönemin müthiş artışı yüzünden göreli bir düşüş göze çarpıyor. Geçen senenin çeyrek karşılaştırmaları bu düşüşü mevsimsellikle açıklayamayacağımızı gösteriyor. Ama tekrar vurgulamak gerek ki düşüş aslında ikinci çeyrekte yaşanan müthiş artışın yanında düşüş olarak ortaya çıkıyor. Bir minik notu da iletmekte fayda var, toplam konuşma payı içinde mobil ses hiç bu kadar yükselmemiş, yüzde 82.5 oranına gelmemişti.

Ses trafiğinin dağılımına detaylı olarak baktığımızda sabitten sabiti aramaların yüzde 3’e yakın düştüğünü görüyoruz. Bu düşüş sayısal olarak 600 milyon dakikala tekabül ediyor. Mobilden sabiti aramalar ise neredeyse sabitlenmiş durumda. Sabitle ilgili artan tek şey sabitten mobili aramaların yüzdesi…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş