BTK bir kez daha yanlış karar aldı

Devletler hukuk kurallarını evrensel normlar üstünden yazıp bunları uygulamakla yükümlüdür. Bunu yaparken de bireylerin kendilerinden verdikleri bir kısım yetkileri kullanırlar. Herkes kendinden küçük bir parça verir ve bu minik güçler birleşince ortaya tam güçlü ve yetkili devlet çıkar.

Bu tam yetkili BTK, bugün aşağıdaki gibi bir açıklama yayımlayarak yeni bir site kapatma duyurdu:

www.rapidshare.com ve www.fileserve.com Siteleri Hakkında Erişimin Engellenmesi Kararı İle İlgili Açıklama.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Ankara, 27.05.2011

Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2011/411 Değişik İş sayılı kararı gereği www.rapidshare.com ve www.fileserve.com internet siteleri linklerinde yer alan yayınlarla ilgili olarak 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 8nci maddesinin 1-a fıkrasının 5 numaralı bendinde belirtilen müstehcenlik suçunu oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebepleri bulunduğu belirtilerek URL bilgileri kararda yazılı siteler hakkında erişimin engellenmesi kararı verilmiştir. Bahsi geçen kararla ilişkin olarak mahkeme teknik olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığını tarafından bilgilendirilmiştir. İlgili Mahkeme’nin 26 Mayıs 2011 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşan yazısında kararın uygulanmasının ifade edilmesi üzerine belirtilen sitelere URL bazında erişim engelleme olanağı olmadığından alan adından erişimleri engellenerek adli mercilerin kararının icrası sağlanmıştır.

Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca ilgili sitelere özdenetim çerçevesinde karara konu İnternet URL adreslerinin yayından çıkartılması yönünde bildirim de yapılmasına rağmen yayınlar çıkartılmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Konunun başına dönelim: Bir partinin hakkında internette çok yönlü bir kampanya başlatıldı. Partinin önde gelen isimlerinin videoları sistematik bir biçimde ointernete kondu. Partinin avukatları hemen konuyla ilgili adımlar atılmasını sağlamak amacıyla resmi başvurularını yaptı. Ama bir türlü videoların önüne geçilemedi. Çünkü devletin mekanizmaları şikayet eden bireyleri korumak için değil; ezici çoğunluğun istemediği şeyleri ezilebilen azınlık üstünde uygulaması üstüne kurulmuştu.

Sonuçta birbiri ardına yanlış kararlar alındı:

  1. Bariz bir biçimde kişilerin haklarına saldırı mahiyetindeki içerik, cinsel içerik olarak tanımlanarak kapatıldı. Kişilik haklarına saldırı zaten cinsel anlamda yapıldığı için BTK istemeden, belki de bilmeden saldıran kişilerin yapmaya çalıştıkları şeyi teyidetmiş oldu
  2. Youtube ile geçmişte yaşananların korkusu, Youtube’da sayısı 200’ü geçen videoların görmezden gelinmesini sağladı. Elbette Youtube’un kapatılmasını savunmuyoruz, ama Youtube ile ilişkilerin tutarlı bir biçimde kurulamamış olması (onlar Türkiye’ye karşı oyunlar oynuyorlar, zaten vergi vermiyorlar, zaten oldum olası bize düşmanlar gibi söylemler) onları bazı değerli bilgileri vermeye razı edememize yolaçtı.
  3. Kapatılan Rapidshare ve Fileserv siteleri; içine konan bilgilerin indirildiği, basit ve kanuni yapılar… Bunların film gösterme yeteneği yok. İçlerinde ne olduğunu bile yazamıyorsunuz. Sadece bir dosya adı. Eğer buradan içeriğin yayılmasını engellemek istiyorsanız, aynı MESAM’ın korsan müzik sitelerine yaptığı gibi, buraya trafik gönderen siteleri kapatmanız gerekiyor. Bu kadar basit. Rapidshare’in yaptığı işi yapan kaç site var biliyor musunuz?
  4. Rapidshare ve Fileserv paralı siteler. Buraya aylık düzenli ödemelerle abone oluyorsunuz. Az da olsa bir para veriyorsunuz. Şimdi benim para verdiğim sitenin kapatılmasının hesabını ben kimden soracağım?
  5. Son olarak… BTK açıklamasının son paragrafı size de şüpheli gelmiyor mu? Rapidshare içinden bir içeriğin çıkarılması için kime başvuruldu? Kaldırmaları için ne kadar zaman verildi? Bu siteler hiç mi cevap vermedi yoksa olumsuz mu yanıt döndüler? Bu soruların ciddi bir biçimde yanıtlanması gerekiyor. Aksi takdirde BTK açıklaması kadük kalacaktır.