BTK’nın (bana gönderemediği) resmi açıklaması ve yorumları

———- Forwarded message ———-
From: Güleser AYKARA
Date: 2011/4/28
Subject: TİB tarafından Yer Sağlayıcılara gönderilen bilgilendirme amaçlı e-posta içeriği hakkında;
To:

Değerli arkadaşlarım,

ihbar merkezimize gelen şikayetlerde ve uzmanlarımız tarafından tespit edilen kullanıcı şikayetlerine neden olan bazı alan adlarına ilişkin listelerin hazırlanarak, Web barındırma hizmeti sunan yer sağlayıcı firmalara gönderilen listelere ilişkin olarak bir duyuruyu dikkatlerinize sunuyorum. Daha önce de bu tür bilgilendirmeler yapıldı. Büyük kapasiteli yer sağlayıcı firmalar Kurumumuzdan bu şekilde destek talep etmektedirler ve zaman zaman listeler gönderilmektedir. Sanırım bir yanlış anlaşılma var bazı kelimelerin yasaklandığına dair. Bültenimizde de açıklamaya çalıştığımız gibi herhangi bir kelimenin yasaklanması söz konusu değil.

İyi günler,
Sevgi ve saygılarımla
Güleser Aykara

BTK Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri

*BASIN BÜLTENİ*
*Yer Sağlayıcılara gönderilen bilgilendirme amaçlı e-posta içeriği hakkında*;
*Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından Kamuoyuna Duyuru*

*Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Ankara, 28.04.2011*

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca vatandaşların yoğun şikayetlerine konu olmuş alan adları ve içeriklerinden hareketle tespit olunan bir kısım sakıncalı kelime grupları, hosting hizmeti yapmakta olan yer sağlayıcılara bilgi amaçlı olarak bildirilmiş ve bu kelimelere içeriklerinde yer verilen alan adları ile ilgili tedbir alınması talep olunmuştur.

Bu içerikleri barındıran İnternet sitelerinin 5651 sayılı Yasanın 8. maddesinde yer verilen katalog suçlar ile ilgisi kapsamında yetkililerince
gözden geçirilmesi ve suça aracılık edilmemesi amacına matuf olarak tarafımızca gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.

5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara I numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, II numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve III numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.

Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp,  yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak
için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir.

Bu haberi ilk yazan, en çok yayan kişi olarak bana gönderilmemiş açıklamayı okura olan sayfımdan yayımlıyorum. Beni tanıyorlar yazdığımı da biliyorlar ama bakış açısı buraya kadar.

Bu açıklamaya karşı benim söyleyebileceğim şey şu: Açıklama yazılırken sanılanın aksine bu ülkenin insanları aptal değil. Sebeplerini maddelerle sıralayalım ki anlaşılması kolay olsun:

1. Eğer birinin tedbir almasını istiyorsanız ona “ilgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelime gurupları verilmiştir. Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetine son verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır” mı dersiniz? Mesela “emniyet kemerini kullanmazsan ehliyetini iptal ederim” cümlesi bir tedbir cümlesi midir?

2. “Tarafımızca gerçekleştirilen bildirimden ibarettir” demek gerçekten mantıklı mıdır? Bu kelimeler kötü kelimelerdir aman bilginiz olsun mu demektedir elektronik posta? Eğer bu sadece bir bildirimse neden içinde cezai müeyyideler büyük harflerle “hatırlatılmaktadır”?

3. I numaralı kelime grubu alan adı içinde barındırılmasın diyorsunuz. Yani beSIKtas kelimesi kesinlikle yasak. Yani bu bir sade bildirim değil. Yani bu kelimeleri kesinlikle istemiyorsunuz. Bunu teyidetmiş oldunuz. II numaralı kelime grubunu alan adında kontrol edeceğiz diyorsunuz. Yani BALDIZ ve HİKAYE kelimesi sakıncalı ve alan adında bunu kontrol edeceğiz. Diyelim ki geçiyor. Kontrol ettik ve bulduk. Bunu kalır demiyor musunuz? Öyle spor olsun diye mi kontrol edeceğiz? Gerekli önlemleri almak ne demek? Kaldır demek değil mi? III numaralı kelime gruplarını içerikten kontrol edeceğiz. Ve? Sonra ne yapacağız?

4. Yasaklama söz konusu değil deniyor. Ama servis sağlayıcılara gönderilen elektronik posta ve düzeltme maili bunun net bir şekilde tersini söylüyor. Gönderilen elektronik posta her açıdan yanlıştır. “Biz öyle demedik” yerine özür dilenmeliydi.