China Telecom iPhone satışına Mart’ta Başlıyor

Geçtiğimiz dönemde Apple’ın Çin pazarına gireceği duyurulmuştu. China Telecom da bunun bir adımı olarak bugün bunun hayata geçirileceğini kamuoyuna açıkladı. Rakamlar ise dudakları uçuklatan türden. Çin pazarının her marka için ne kadar önemli olduğu bir kez daha bu şekilde ortaya çıkıyor.

China Telecom iPhone 4s’in satışına 9 Mart’da başlayacak. Ancak buna rağmen kısa vadede ciddi bir kar elde edip edemeyeceği konusunda şüpheleri var. Bunun sebebi de firmanın iPhone için ciddi bir pazarlama çalışması yapması ve cihazın yüksek fiyatı. Hatırlanacağı üzere Morgan Stanley 2013 yılında Çin’de 40 milyonun üzerinde iPhone satışının gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Yatırım bankası Morgan Stanley, Apple’ın gelecek yıl China Telecom ve China Mobile operatörleri ile işbirliği yapacağını ve 40 milyon iPhone modeli satacağını tahmin ediyor. Bu yıl sadece China Unicom ile ortaklık olduğu için Apple 150 milyon üst seviye abonenin sadece yüzde 10’una ulaşabiliyor. Analistler 2013 yılında Apple’ın Çin’den hisse başına 10$ kazanç elde edeceğini düşünüyor.