Çin 5G için 276 milyar dolarlık yatırım yapacak

Çin Uluslararası Radyosu haberine göre; 5G konusundaki çalışmalarına 2019 yılında başlayan Çin, bu alanda dünyaya liderlik etmeye devam ediyor. Endüstri ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, yurttaşların 450 milyon kadarının 5G teknolojisini oluşturulduğundan bu yana en az bir kez kullanmış olduğunu açıkladı. Büyüklük konusunda bir fikir edinmek için, tüm Avrupa Birliği nüfusunun 447 milyon olduğu gerçeği dikkate alınabilir. Bakanlığa göre bu 450 milyonluk Çinli nüfus kesimi, dünyadaki toplam 5G kullanıcılarının yüzde 80’lik bir oranına denk düşüyor. Ayrıca resmi makamların kestirimlerine bakılırsa Çin’deki 5G kullanıcılarının sayısı 2023 yılına değin 560 milyona ulaşacak. 

Şu anda bir milyondan fazla röle anteni yerleştirilmiş durumda. Çin hükümeti, 2025 yılına değin 3,64 milyon anten daha yerleştirmek istiyor. Hükümet, bu antenler sayesinde, tüm metropolleri ve orta büyüklükteki kentleri birbirine bağlamayı öngörüyor. Yapılan plana göre, 10 bin kişilik nüfus başına 26 adet 5G istasyonunun bulunması tasarlanıyor. 2020 yılında 10 bin kişi başına yalnızca 5 tane 5G istasyonu vardı. Çin şirketlerinin, önümüzdeki yıllarda 5G altyapısına toplam 2 trilyon yuanlık (yaklaşık 276 milyar avroluk) yatırım yapacağı tahmin ediliyor.

İlgili bakanlık yetkilisi Xie Cun, yeni 5G şebekesinin Beijing tarafından stratejik olarak görülen 22 endüstri sektöründe şimdiden kullanıldığını; bunlar arasında imalat, madencilik, lojistik ve liman işletmesi gibi sektörlerin bulunduğunu ve bunlara yakında 15 sektörün daha ekleneceğini bildirdi. Daha sonraki aşamalarda bakanlığın, diğer mercilerle de işbirliği yaparak, 5G uygulamalarını enformasyon, reel ekonomi ve yurttaşların geçim hizmeti alanlarında destekleyeceği duyuruldu.