cinsel urunBizim en önemli sorunlarımızdna biri bizim istemediğimiz SMS’lerin bize ulaştırılması… Bu konuyu 2000’li yılların başından beri gündemde tutmaya çalışıyor, elimden geldiğince bunu yapanlara karşı bir savaş yürütüyorum. Şu andaki durumu ve çocuklarımızdan bizim telefonlarımıza kadar fütursuzca düşen cinsel güç artırıcı SMS’lerinin sebebini TKNLJ stilinde maddelerle sizlerle paylaşayım istedim:

  • Turkcell, Avea ve Vodafone gibi şirketlerin kendi içlerinde bir koruma korunma mekanizması var: Siz bir şeyi istemediğinizi belirtince paralı otoyola çıkıştaki gişeler gibi bir mekanizmaya takılıyor SMS’ler ve bize gelmiyor. Bu tüm ülkelerin kullandığı ideal bir korunma mekanizması.
  • Türkiye’de bir de serbest telekom işletmecileri var ki onlar da SMS gönderme yetkisine sahip. Ancak onların önünde bu SMS gönderme otoyoluna çıkışta herhangi bir korunma kapısı veya filtresi mevcut değil.
  • SMS’lerin gönderici kısımlarına sadece numaralar değil istendiğinde markalar da yazılabiliyor. Bu kısımdaki isimlerin belirtilebilmesi için 3 operatör ve onların çözüm ortakları şirketlerden hukuki marka belgelerini istiyor. Eğer bir firma adını hukuki olarak kanıtlayamazsa orada ismi yazmıyor.
  • Serbest telekom işletmecilerinin bu konuda herhangi bir stresleri yok. Oraya müşteri ne isterse onu yazıyorlar. O yüzden size bir anda bulunduğunuz ilde dahi olmayan bir bayi örneğin Digiturk yazarak sanki Digiturkmüş gibi bir SMS gönderebiliyor. Bunun bankalar için yapıldığını düşünün, sahtekarlık ve hırsızlığın hangi aşamaya gelebileceğini varın siz tahayyül edin.
  • İşin aslında devlet için de daha vahim bir kısmı var: Diyelim ki paralel yapıdan biri kafayı kırdı ve başbakan ve devlet erkanına söven bir SMS hazırladı. Bunu o SMSotoyoluna soktuktan sonra istediği kadar insana gönderebilir.

Bunlar işin tehlikeli kısımları. Peki bunun önüne geçmek için ne yapmak lazım? Onları da yine TKNLJ formatında sizlere verelim:

  • Türkiye’de ortak bir SMS filtresi havuzu yapılmalı. Ben cinsel ürünler almak istemiyorsam, bunu Turkcell’e söylemişsem bana Vodafone, Avea veya serbest telekom işletmecilerinden hiçbiri bu konuda SMS gönderememeli.
  • Bu işin cezai yaptırım uygulayan merciiortaya konmalı. Aslında BTK olarak belirlenmiş ama kurum belki de başında şu andaki yoğun dert trafiğinden (bknz. telefon dinlemeleri, Twitter ziyaretleri, Youtube kapatmaları) bu işle uğraşamıyor. BTK istenmeyen SMS gönderimine SMS başına ceza kesmeye başladığı anda veya keseceği kararını duyurduğunda tek bir yalancı SMS ile uğraşmayız. Çünkü bu şirketler birer kuruş karla bu işi yapıyorlar. Bu karın cezaya gideceğini bilirlerse piyasadan çekilirler.
  • Şu anda tüm rica, yalvarma ve hatta küfürlere rağmen SMS göndermeye devam eden kurumları şikayet edebileceğimiz bir mekanizma yok. Bu adreste meme gözüküyor diyerek bir siteyi şahıs başvurusuyla kapattırabiliyorsunuz ama 13 yaşındaki oğlumla 70 yaşındaki anneme penis büyütücü ilanı gönderiyorlar diyebileceğiniz bir yapı yok. Çünkü bu mekanizmayı kuramayacak kadar meşgul veya tembeliz.
  • BTK’nın başbakanımıza ve onun çocuklarına sövmesinler diye kurdurmaya çalıştığı Erişim Sağlayıcıları Birliği yerine herkesin elindeki telefonlara yapılan saldırılara karşı bir birlik kurdurması çok daha ucuz, etkin ve doğru olur.

BTK ile bu konuda konuşan insanların olduğunu duyuyorum. Olayı takipteyim. Bu ülkede bizi istemediğimiz SMS’lerden kurtarmak yerine incik boncuk başka işlerle uğraşanları ifşa etmeye devam edeceğim.