Lütfi Elvan interneti tamamen kapatmayı önerdi

lutfi elvanUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medyanın uluslararası hukuk kurallarına kavuşmaması durumunda, Türkiye ’nin kendi alan adresini oluşturmayı düşünebileceğini söyledi. Elvan, bu konuda sadece Türkiye’nin değil, bir çok Avrupa Birliği ülkesinin de çalışması olduğunu söyledi.

Peki Elvan aslında neleri bilmiyor, neler konusunda bilgilendirilmeli gibi konuları yine TKNLJ formatında sizlerle paylaşalım. Umarım günün birinde okur da kendisi de bilgilenir:

  • Alan adı sistemleri baştaki WWW adresine göre değil alan adlarının en sonundaki noktadan sonraki harflerle belirlenir. Yani siz bir adresi başına TTT yazarak değil sonuna .tr yazarak kendi ulusal sisteminize sokarsınız.
  • Alan adları aslında 256lık sistemin şimdilik dört basamaklı, ileride 6 basamaklı sayılarının daha güzel gözükmesi için icat edilmiş bir yapıdır. Onlar internetin özü değil aslında sade bir rehberi, yol göstericisidir. (örnek 128.234.56.75)
  • Dünya yeni bir internet kurmak üzerine tartışmadı hiç. Aksine mevcut sistemin farklılaşması üstüne çalışıyor. Bunları yaparken de ICANN isimli internet alan adlarını yöneten kurumun daha sesleri dinleyen ve şeffaf hale gelmesini öneriyor.
  • Tartışmaların hiçbir yerinde evrensel hukuk normlarına uyulmadığı için sistemin değiştirilmesi konuşulmuyor. Çünkü internet, bizim gibi yerel yönetmeliklerle değil evrensel hukuk kurallarıyla yürütülüyor. Bu hukuk kanunlarının dünyanın her yerinde eş sesli yönetilebilir olması için polemiksiz ve herkese uyabilecek kadar geniş kurallara bağlanıyor.
  • Kendi alan adısistemimizi kurmak demek, Twitter’ı daha söz dinleyen hale getirmek anlamına gelmiyor. Adam ABD interneti icat etti diye istediğini yapabiliyor değil… Adamlar her ülkenin kendi iç saçma yönetmelikleri yerine evrensel hukukun peşinden koşuyor.
  • Geçtiğimiz haftalarda yazdığım Pondr tanıtımında da belirttiğim gibi bir şirket ABD’de de kurulsa, Türkiye’de de kurulsa, eğer aklı başında bir kurumsa evrensel hukuk kurallarını takip ediyor.
  • Eğer siz bu alan adı sisteminden çıkarsanız bu şu demek: Ben dünyanın kurduğu evrensel ağdan çıkıp kendi yerel kapalı küçük internetimi kuracağım. Bunu İran yaptı. Onlardan yasaklama, dünyadan kopma, sansür ve cezalandırma gibi bilgi birikimlerini isteyebiliriz.
  • Elvan tam olarak söylememiş ama aslında satır aralarında buram buram “dünyadan kopalım yeter ki bizi eleştirmesinler” cümleleri akıyor. Masum bir bilgisizlik veya hata değil bu. Düpedüz tüm korkuların, çirkinliklerin en büyüğü.
  • Türkiye’nin ben yeni bir internet kuruyorum demesi, benim çıkıp arkadaşlarla aramızda amatörce bir din kurduk dememden çok farklı değil…
  • Eğer illa yeni bir alan adı kuracaksak başındaki WWW yerine ĞĞĞ koyalım. Daha yerelleştirilmiş olur…

Aklı olduğunu iddia eden her vatandaş bu söylemi mümkün olan en sert dille eleştirmeli…