Cisco Raporu – 3: Mobil interneti nasıl kullanacağız?

Cisco raporunun en önemli ayaklarından biri de mobil internetin kullanım trendlerini belirlemesi. Rakamlar geleceği görmek ve yatırım yapılacak alanları seçmek adına oldukça yararlı…

Öncelikle datanın en çok mobilden video izlenmesi alanında artacağı öngönülüyor. Videonun yaratacağı trafik toplam trafiğin iki katına yakın olacak. Korsan müzik/yazılım indirimi ve internet üstünden telefonla görüşme yapabilme en az artacak alanların başında geliyor.

Peki bu mobil internete nasıl ulaşacağız? Öngörüler birbirinden enteresan veriler getiriyor bize: En çok artışlardan biri evlere kurulacak mobil internet bağlantılarında yaşanacak. Ama en çok data kullanımı, tartışmasız bir biçimde, mevcut tüm data kullanımının toplamına yakın bir biçimde netbook ve notebook tarafından yapılacak. Bunu yarısına yakın bir rakamla akıllı telefonlar takip edecek. Bu arada akıllı telefonların data kullanımı 2011 – 2015 yılları arasında dramatik bir biçimde artacak. Şu anki kulanımı çok düşük olduğu için tabletler artış şampiyonu gibi gözükse de bunların yarattığı trafik çok büyük olmayacak.

Toplam data trafiği yüzde 92 seviyelerinde artarken bu artışın taşıyıcısı ABD’nin de bulunduğu Kuzey Amerika değil, Asya Pasifik bölgesi olacak. Japonya, tek başına birkaç kıtadan fazla trafik yaratıyor olacak. Günümüzün en çok data kullanan bölgesi Batı Avrupa ikinciliğe düşecek ve giderek de gerileyecek.