Çok yakında sansürde ak liste kara liste belli olacak…

Bugünkü Zaman gazetesi haberine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internette tuzak uygulamalarla bir anda görüntülenen cinsel içerikli sitelerle ticari e-mailleri kaynağında engellemek için harekete geçti.

Kurum tararından hazırlanan ‘İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı’ ile çocuklann, internetin zararlı içeriklerinden korunması hedeflendiği belirtiliyor. Buna göre zararlı içerik barındıran siteler hakkında ‘kara liste’ oluşturulacak. Kurum tarafından ‘kara listeye’ alınan sitelerin alan adı, IP adresi, port ve diğer bilgileri işletmecilere bildirilecek. Buna karşılık bir de ‘beyaz liste’ hazırlanacak.” Beyaz listede, gerek ailelerin gerekse çocuklann erişiminde içerik ve uygulama açısından problem olmayan siteler yer alacak.

Diğer bir madde ise güvenli internet paketi. Bu paket, ailelerin ve çocuklann rahatça ziyaret edebileceği sitelerden ve uygulamalardan meydana gelecek. Paket, internet servis sağlayıcılar, mobil internet hizmeti sunan cep telefonu operatörleri ve Türk Telekom’a bildirilecek. Güvenli internet için standart, çocuk, aile ve yurtiçi olmak üzere 4 ayn paket hazırlanacak. Aile paketini tercih eden abone; oyun, sohbet ve sosyal medya site ve uygulamalarından birinin ya da birkaçının filtrelenmesini de isteyebilecek. İşletmeciler, bu konuda gerekeni yapacak.

Her ne kadar yapıcı gelişmeler olarak gözükse de insan yorumuna dolayısıyla da suiistimallere açık bir döneme giriliyor. Bir sitenin kara listede olması ne kadar kötüyse bir diğerinin beyaz listede olması da o kadar kötü. Çünkü kara listeye alınan içeriğin ne olduğunu biz asla bilemeyeceğiz. Zira biz hiç görmeden kaynağından engellenecek. Sadece aile paketi şifresi alanlar değil, hiç kimse bunu göremeyecek. Aynı şekilde beyaz olduğu iddia edilen bir site, örneğin dini vecibeleri anlatan bir site, her tür engeli aşarak önümüze sunulacak.

Neyin ak neyin kara olduğunu bize zaman gösterecek…