Dünya Telekomünikasyon Günü hazırlıkları şimdiden başladı

Telekomünikasyon sektöründe kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), 2002 yılından beri Türkiye’de geleneksel hale gelen Dünya Telekomünikasyon Günü etkinliklerini, telekomünikasyon alanındaki farkındalığı artırmak ve tüm sektörü bir araya getirmek amacıyla büyük bir organizasyonla kutlamaya hazırlanıyor.

1865 tarihinde yirmi ülke tarafından Paris‘te kurulan, şimdi ise merkezi Cenevre olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nin kuruluş günü olan 17 Mayıs’ta, tüm dünyanın yanı sıra Türkiye’de de Dünya Telekomünikasyon Günü etkinlikleri düzenlenecek. Bu yılki etkinlikler, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile Kırsalda Daha İyi bir Yaşam” teması etrafında şekillenecek. TÜTED, bu tema çerçevesinde gerek kamu gerekse telekomünikasyon sektörünün önde gelen firma temsilcilerini düzenleyeceği çeşitli etkinliklerde bir araya getirmeyi planlıyor.

Son dönemde özelleştirmelerin gerçekleştirilmesi ile ülkemizde oldukça hareketlenen telekomünikasyon sektörünü buluşturacak olan bu önemli günün ve organizasyonun sorumluluğu ve bilinciyle TÜTED, oluşturduğu 6 çalışma komitesinin hazırladığı bir sektör raporunu da 17 Mayıs’ta açıklamayı hedefliyor. Sektörün yapısal sorunlarını ve beklentilerini ele alacak olan rapor, GSM Sektörü, Sabit Telekom ve İnternet Servis Sağlayıcıları ile IPTV, Yazılım Sektörü, Profesyonel Telsiz Haberleşme Sektörü, Kurumsal Santral ve Teknik Servis Sektörü ile İthalatçılar ve Distribütörler konu başlıklarından oluşuyor. İlgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve pazarın ana ve yan sanayilerinde faaliyet gösteren irili ufaklı tüm şirketler için sorunlara çeşitli çözüm önerilerinin getirileceği final raporun, sektörün gelişimine pozitif katkılar yaratması bekleniyor.

TÜTED 23 yıllık birikiminin getirdiği tecrübesi ve çok değerli kurumların yüksek düzey temsilcilerinden oluşan yönetim kurulunun liderliği ile, 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü’nü telekomünikasyon sektörü adına büyük bir sinerji ve farkındalık oluşturulması için büyük bir fırsat olarak görüyor.