ODTÜ Mezunlar Derneği Bilgi ve İletişim Teknolojileri Komisyonu Başkanı Senai İstanbulluoğlu, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması ile ilgili kararların mobil iletişimin doğasına ve hatta teknolojiye aykırı olduğunu söyledi.

Derneğin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Komisyonu (BİLTEK) tarafından ‘İnternet ve Yaşam- e-Demokrasi ve Yasaklar’ isimli panelin açılışında konuşan BİLTEK Başkanı Senai İstanbulluoğlu, internet ve mobil iletişimin hayatımızın her alanında olduğunu söyledi. Mobil uygulamaların artık günlük hayatın bir parçası haline geldiğini vurgulayan İstanbulluoğlu, şunları söyledi.

“Muhtelif il ve bölgelerde mahkemelere açılan davalar ile şehir içindeki baz istasyonlarının sökülerek yerleşim birimlerinin dışına taşınması kararı alınıyor. Konuyu bilenleri çileden çıkartan ve mobil iletişim doğasına ve hatta teknolojiye aykırı olan bu kararın anlamı teknik olarak mobil iletişimin sonu demektir. Merak ediyorum acaba bu kararı veren hukukçular ya da bunların görüş aldığı bilirkişiler bu durumun farkındalar mı. Bu kararın ya da uygulamanın altında ticari bir kazanç mı yatmaktadır. Gerçekten merak ediyorum. Dünyanın hiçbir yerinde de böyle bir karar veya uygulama yoktur.”