Eğer biri Facebook’ta tarla açacaksa bu Sid Meier olmalı

Farmville, Facebook üstünde tarla açıp arkadaşlarından tarlayı genişletmek için yardım istemesi oyun piyasasında beklenmedik bir başarı yakaladı. Zynga’nın değeri tavan yaptı, yatırımcılar bu şirketi satın alabilmek için peşinden koşmaya başladı. Ama daha Farmville doğmadan şehir yaratma, ürün geliştirme ve geliştirilen ürünlerle yepyeni dünyalar yaratarak savaşa yönelme konusu yapılmış, çok da tutmuştu. Bu oyunun adı, daha sonra birkaç versiyonu daha çıkacak Cilization idi.

Sid Meier, dünyalar kuran, kurduğu dünyaların kendi içinde akıllı bir biçimde ilerlemesini sağlayan zeka yapıları hayata geçiren bir oyun tasarımcısı. Civilization serisi, onu dünyanın en tanınmış isimlerinden biri haline getirdi. Oyunlarının üstünde isminin yazdığı ender yazılımcılardan biri. 1980 yılından bu yana Commodore’dan oyun konsollarına kadar birçok platform için oyun geiştirdi.

Sid Meier şimdi Farmville ve benzeri oyuncuklara “çekilin ben geldim” diyor. Civilization oyununu sosyal medya için tasarladı. İçinde yeni dönemin getirdiği para kazanma yolları şehir için eşya almadan güç artırıcı büşülere kadar herşey var. Gerçekten bağımlılık yapıyor. Oyuna bu adresten kayıt olabilirsiniz.