Apple’ın Perşembe günü yapmış olduğu açıklamaya göre App Store’dan şimdiye kadar tüm iPhone, iPad ve iTouch’lardan 15 milyardan fazla uygulama indirilmiş. App Store’da şu anda 200 milyon iPhone, iPad ve iTouch kullanıcısı için 425 bin ücretsiz ve ücretli uygulama bulunduğu söyleniyor.

100 binden fazla uygulamanın yalnızca iPad için geliştirmiş olmasının yanı sıra, Apple yöneticilerinden Philip Schiller, 3 yıl içinde harikalar yaratan App Store’un son derece heyecan verici, merak uyandıran ve başarılı bir pazar yeri olduğunu sözlerine ekledi.

Apple’dan yapılan açıklamada, şimdiye kadar uygulama geliştirmiş olan yazılımcılara şirketin 2,5 milyar dolardan fazla para ödemiş olduğunu belirtiliyor. Apple’ın 2008’de açmış olduğu App Store’un bugünlerde “uygulama dükkanı” adı hakkında perakende devi Amazon ile yaşadığı çekişme ile gündemde olduğuna değiniliyor. Amazon şu anda Google’ın Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefon ve tabletler ile sunulan programları Amazon Appstore adı ile kullanıcıların beğenisine sunuyor. Apple da Amazon’un uygulama pazarının kendisininkiyle aynı adı taşımaması konusunda mücadele veriyor.

Çarşamba günü federal hakimin kararına göre Apple’ın talebi reddedilirken mahkeme heyeti tarafından yapılan açıklamada, Apple yıllardır pek çok uygulamasını App Store’da satmak ve yaymak için reklam ve bilinirlik konularında çok para harcamış görünüyor. Ancak yine de bu uygulama dükkanı kavramı (App Store) pek çok şirket tarafından, mobil cihazlar için üretilen yazılım uygulamalarını tanıtıldığı bir mecrayı tanımlama amaçlı kullanılıyor. Bu durumda Apple’ın bu tanım üzerinde bir hak iddia etme talebi mahkeme heyetince reddedilmiş olması bu konunun şimdilik rafa kaldırılmış olduğunu gösteriyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.