Eğitimcilerin internet algısı

internet kisilikleriDeğişik insanların ve farklı fikirlerin teknolojiye bakı açılarını görebilmek için değişik gazetelerin teknoloji yazılarını mutlaka okurum. Bugün radarıma Yeni Asya gazetesine yazmış olan Demorat Eğitimciler Derneği Başkanı Naci Tepir takıldı.

İnternet nedir ne değildir konusunda bilgi düzeyimizi görmeniz için birkaç cümle ve yorularımı paylaşmak istedim sizinle:

İnternetin faydalı yönlerini şöyle özetlemiş eğitimci:

  • Doğru bilgiye kısa zamanda ulaşıp, tesirli öğrenmeyi sağlar.
  • Konusunda mütehassıs kişilerle muhatap olur.
  • Nerede olursa olsun, büyük kütüphanelere kaynak eserlere ve bilgi merkezlerine kolaylıkla ulaşır.
  • Talebenin, kısa zamanda araştırma yapmasını, ödev ve tez hazırlamasını sağlar.
  • Bütün dünyayı bir Meclis, bir sınıf haline getirir.

Sonra da internetin zararlı yönlerini saymış kendince:

  • Doğru bilgiye ulaşmaya çalışan kişinin karşısına birçok sayıda sayfa açılabiliyor ve gereksiz bilgileri, -hatta zararlı şeyleri- görmek zorunda kalıyor.
  • Hususan, para kazanmaya yönelik reklâm amacıyla şiddet, kumar, müstehcen ve sair ahlâk dışı programlar, ruhî bunalımlara sebep olmaktadır.
  • Kopyalayıp, yapıştırmak suretiyle hem de parayla başkasına ödev yaptırmakla öğrencinin araştırma azmini ve kendi kabiliyetini geliştirmesini köreltmektedir.
  • Çocuklar ve gençler oyun bağımlılığı yüzünden aile baskısından uzak olarak hem de grupla oyun oynandığı için internet cafeleri tercih etmektedirler. Bu da zamanlarının büyük bir kısmının buralarda öldürülmesine yol açmaktadır.

Eğitimcilerimizin internetle ilgili düşüncelerini bilerek paylaştım sizinle. Bu kafayı göün istedim.

Hayır yanlış bir şey söylemiyorlar. Ama hala 1990’ların kafasını yaşıyorlar. Faydalı yönlerini sayarken inanılmaz beklentiler içinde olduklarını görüyorsunuz. İnternet uzaydan gelip bizi zavallı hayatlarımızdan kurtaracak müthiş bir varlık sanki.

Diğer taraftan eğitimcinin saydığı kötü yönlerine bakıyorsunuz, sanırsınız ki biz insanlar meleğiz, bütün kötülükler bu internet yüzünden geliyor başımıza. Yani biz aslında cennetliğiz de internet bizim boğazımızdan içeri pornoyla kumarı itiyor. Sanırsınız ki interneti uzaylılar yaptı, bizi kandırmak için içine pislikler koydular.

Eğitimcilerimizin şunu göreceği zaman dilimlerinden birinde kurtulacağız: Biz neysek internet de o. Biz ne kadar kötüysek internet o kadar kötü, biz ne kadar alabilirsek internet bize o kadar verir bizi o kadar iyileştirir.

Eğtimcilerimizin hayatın gerçekleriyle yoğurulması lazım ki bunu çocularımıza aksettirebilsinler…