EKAP ile tasarruf 5 milyar moral motivasyonu paha biçilemez

Kamu İhale Kurumu Başkanı Dr. Hasan Gül, Fujitsu tarafından düzenlenen Kamu Yararına Teknoloji Günleri kapsamında elektronik ihale ile ülkemizde değişecek şeylerin müjdesini verirken projenin adımlarını ve bugün bulunduğumuz noktaları anlattı.

Kamu İhale Kurumu ihaleleri elektronik ortama taşıyarak ülkede çok ciddi bir hareket başlatmayı umuyor. Bu hareket saylesinde ülkede ihalelere fesat karıştırıldığı algısını yıkmayı amaçlarken elektronik dünyanın yaratacağı rekabetle 5 milyar TL’ye yakın bir değer yaratmayı hedefliyor.

Elektronik İhale, EKAP, 2006 – 2010 bilgi toplumu stratejik eylem planı kapsamında ele alındı. Başbakanlık tarafından belirlenen 11 öncelikli edevlet projesinden biriydi. Ne var ki bazı kanuni sıkıntı ve sorunlar yüzünden 2010 yılı sonuna kadar işletilmesi mümkün olmadı. Yönetmeliği de 2011 yılında yayımlandı.

Şu anda EKAP sistemine kaylıtlı idare sayısı 21 bini buldu. Kayıtmlı istekli sayısı 12 bin. Kullanıcı sayısı henüz başında dahi 200 bini buldu. Şimdiye dek 115 bin ihale kaydı alındı. 100 bin adet ihale ilanı yayımlandı. 156 bin adet teyit alındı. 60 bin sözleşme yapıldı. Şu anda siteye günlük 60 bin tekil kullanıcı giriyor. Toplam ziyaretçi sayısı ise 6.5 milyonu buldu.

Rakamlar inanılmaz ve giderek de artıyor. Gerek rakamların büyüklüğü gerekse büyüme hızı ülkede bu tip bir gelişmeye ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. EKAP’a kayıt olacak toplam idare sayısının 25.000’e, toplam istekli sayısının 100.000’e ve kayıtlı kullanıcı sayısının ise 750.000 kişiye ulaşması bekleniyor.

Şu anda yazılı ortamda yapılan şeylerin elektronik ortama taşınmasından yılda 15 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor. İhalelerin süresinin kısalmasından elde edilecek tasarruf 100 milyon TL’ye yakın. Ama en önemli gelir kalemi, ihalelerin şeffaf ve rekabetçi bir ortamda yapılmasından kaynaklanan 4.6 milyar dolarlık tasarruf olacak.

Ülkenin elde edeceği tasarruf kadar daha temiz satın almaların yapılacağı, herkesin devlete eşit derecede yakın olacağı, devlete olan güvenin sağlanacağı bir yapıya ihtiyacımız var. EKAP bize 5 milyar getirecek ve moral aşılayacak.