Türk Telekom 444’lü numaralar için GSM şirketlerini eleştirdi

Türk Telekom, Tüketiciler Birliği’nin hafta sonu yaptığı 444’lü numaralar açıklamasına tepki gösterdi ve karşı açıklama geçti.

444’lü numaraların, mevzuatta “ülkenin her yerinden aynı sayıda rakam çevrilmesi suretiyle erişilen ve üzerinden çağrı merkezi, bilgi ve danışma ve benzeri hizmetlerin sunulduğu numaralar” olarak tanımlandığını belirten Türk Telekom, kendileri tarafından tahsis edilen 444’lü numaraların kullanımına da mevzuat kapsamında devam edildiğini söyledi.

Türk Telekom, GSM şirketlerini eleştiren açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Buna karşın bazı GSM işletmecilerinin mevzuata uygun hareket etmemesi neticesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sektördeki karışıklığı gidermek ve tüketici algısında yaşanan karmaşayı ortadan kaldırmak için mevzuata uygun hareket etmeleri gerektiği (444’lü numaraların 7 haneli olarak aranması) konusunda işletmecileri uyarmıştır. Bu, yeni bir karar değildir.

GSM şirketlerini 444’lü numaralara, GSM şebekesi üzerinden erişildiğinde uygulanan tarifeler ve bu numaraların mobil işletmecilerin ilgili paketlerinin içinde yer alıp almaması, GSM işletmecilerinin tamamen kendi tercihleridir. Bahsi geçen BTK bildirimi öncesi ve sonrasında da mobil operatörlerin bu hizmet için Türk Telekom’a ödediği ücret değişmemiştir. Maliyet olarak herhangi bir değişiklik olmadığı halde 444 arama tarifesinde bazı GSM işletmecileri tarafından yapılan değişiklik tamamen ticari tercih doğrultusunda yapılan bir uygulamadır.

Nitekim, Türk Telekom şebekesinden 444’lü numaralara doğru yapılan arama tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bu aramalar hâlâ şehir içi tarifeden fiyatlandırılmaktadır.”