Yeni Ulaştırma Bakanı Habip Soluk

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yerine vekalet edecek isim belli oldu. Yıldırım’dan boşalacak koltuğa Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk geçecek. Soluk 3 ay boyunca seçimlere kadar Ulaştırma Bakanlığı görevini yürütecek.

Yeni Bakan Soluk, bugün görevi bırakacak olan Yıldırım ile birlikte Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi’nin açılışına katıldı. Açılış sırasında telefonları susmayan Soluk, kendisini arayanların hayırlı olsun dileklerini kabul etti.

Mehmet Habib Soluk, 1950 yılında Sivas’ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Soluk, Denizcilik Bankası Anonim Ortaklığı ve Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Camialtı Tersanelerinde çeşitli görevlerde bulundu.

Kendinden önceki bakan, BTK yetkilileri ve müsteşarlarla yaşanan geleneği bozmayan ve denizci kültürden gelen Soluk, 2003 yılında Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yatırım Planlama ve İzleme Şube Müdürlüğü yaptı. 2003 – 2004 yıllarında Denizcilik Müsteşarlığı APK Dairesi Başkanlığı ve PTT Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Soluk, bir süre Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü olarak görev yaptı, ardından Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı’na getirildi. Soluk, İbrahim Şahin’in TRT Genel Müdürü olmasının ardından Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı’na atandı.