Elon Musk yapay zekası için 6 milyar dolar topluyor

yapay zeka yatırım resmi
elon musk yapay zekaya yatırım arıyor

xAI, Elon Musk’ın AI fenomeni OpenAI’ye rakip olarak kurduğu 10 aylık şirketi, 18 milyar dolarlık toplam değer üzerinden 6 milyar dolar toplamayı planlıyor. Anlaşmanın, şartlar değişmediği sürece önümüzdeki haftalarda tamamlanması bekleniyor. Bu anlaşma yatırımcılara şirketin dörtte birini verecek.

Geçen hafta sonu itibarıyla, Musk’ın aile ofisini yöneten Jared Birchall, potansiyel yatırımcılara xAI’ın 15 milyar dolarlık bir toplam değer üzerinden 3 milyar dolar toplamakta olduğunu söylüyordu. Ancak, anlaşmaya girmek için çabalayan yatırımcıların sayısı arttıkça bu rakamlar hızla yeniden ayarlandı.

Söylentilere göre Elon insanlara şöyle bir mail atmış: “Artık 6 milyar dolar vereceksiniz. Şikayet etmeyin çünkü birçok başka insan da girmek istiyor.” Görünüşe göre anlaşmaya girmek için aylardır lobi yapan yatırımcılar bu değişikliğe pek aldırış etmedi.

xAI’nin pazarlama literatürü zaten şirketin dijital ve fiziksel dünyaları birbirine bağlama hedefini açıkça ortaya koysa da, Musk’ın bunu Tesla, SpaceX, tünel kazma şirketi Boring Company ve insan beyinlerine yerleştirilebilen bilgisayar arayüzleri geliştiren Neuralink dahil olmak üzere şirketlerinden eğitim verilerini çekerek yapmayı planladığı pek ortada gözükmüyor.

Elbette, Musk’ın diğer şirketlerinden biri de X. Sosyal medya platformu, xAI’nin birkaç ay önceki chatbot’u Grok’u, ücretli bir eklenti olarak platforma zaten entegre etti. Ancak bu, Musk’ın yatırımcılara anlattığı genişleyen sanal döngünün sadece bir parçası.

Örneğin, X hem Grok’un müşterisi hem de ona büyük bir dağıtım sağlıyor. Sonunda (sunum böyle gidiyor), Grok, Musk’ın diğer şirketlerinden verilerle beslenecek ve gerçekten otonom arabalardan başlayarak fiziksel dünyayı potansiyel olarak sonsuz yollarda ustalaşmaya yardımcı olacak.

Muhtemelen fayda görecek bir diğer şey Tesla’nın insansı robotu Optimus olacaktır. Bugün Tesla robotu hala laboratuvarda, ancak Musk bu hafta analistlere yaptığı bir çağrıda, Optimus’un bu yıl sonuna kadar Tesla’nın fabrikalarında görevler yapabileceğini söyledi. Bu zaman çizelgesi hırslı çıksa bile, bu şık yardımcılar Musk’ın kapsamlı vizyonu gerçekleşirse daha fazlasını yapabilecek.

Bu arada, xAI’nin artan ivmesinin en hemen fayda görecek olanı muhtemelen X kendisi olabilir. Musk’ın onu satın almasından bu yana 1,5 yılda platform biraz zehirli bir bataklığa dönüşse de ve sonrasında büyük ölçüde değer kaybetse de, Musk zaten X’in xAI’de bir paya sahip olmasını sağlamıştı. Böylece AI şirketinin göreceği her türlü artıştan faydalanacak.

Musk, 2015’te OpenAI’yi kurdu ve 2018’de şirketin yönü üzerine anlaşmazlıklar nedeniyle yönetim kurulundan ayrıldı. Şirket, bir kar amacı gütmeyen kuruluş olarak başlamış ve daha sonra kar amacı güden bir kuruluşa dönüşmüştü. Musk, o zamandan beri OpenAI kurucu ortağı Sam Altman’ı kamuya açık bir şekilde azarladı ve markayla alay etti, bunun yerine ClosedAI olarak adlandırılmasını önerdi.

Geçen ay Musk, xAI’nin en eski chatbot’u “Grok-1” in mimarisini açık kaynak yaptığında, yani artık herkesin indirip değiştirebileceği anlamına geldiğinde, bu hareket OpenAI’den farklılaşma çabasının bir parçası oldu. OpenAI, dünyayla sırrını paylaşmadı ve Musk şimdi ona dava açıyor.