Enflasyonun birinci sebebi cepten konuşma

Eset telefonManşet.At sitesinin sahibi, ekonomi haberlerinin çok önemli ismi Tarık Yılmaz inanılmaz bir araştırmaya imza attı. Haber aslında herkesin elinin altından geçen enflasyon haberlerinin, herkesin ulaşabileceği TUİK verilerinin harmanlanmasıyla hayata geçirildi.

Bilindiği gibi herkes fiyatı en çok artan ürünlerin enflasyona katkısıyla ilgili haberler yapıyor. Bu haberlerin içinde de yıl içinde fiyat artan patlıcan ve benzeri malların isimleri uçuşuyor. Peki de bu ürünlerin enflasyona olan çarpan etkisi ne? Daha doğru bir söyleyişle fiyatı artan ürün herkes tarafından ne kadar çok kullanılıyor ki enflasyona yüksek etkisi olsun?

İşte bu noktada yapılan haber, fiyat artışlarıyla en çok kullanımları ile harmanlayarak gerçek anlamda enflasyona neyin neden olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’de geçtiğimiz senenin enflasyonu en çok körükleyen ürün/hizmeti cep telefonu konuşmaları. Geçen sene zeytinyağı yüzde 108 artmış cep telefonu konuşmaları ise yüzde 29. Ama hepimizin, en azından bu siteyi takip edenlerin, bildiği gibi telefonla konuşma şu anda halkın yüzde 90’ından fazlası tarafından gerçekleştiriliyor.

Bir taraftan bakınca sanki cep telefonuyla konuşma fiyatları artmamış gibi görünüyor. Ama TUİK ile bu konuda tartışmak bize düşmez.

Bizim için söylenmesi gereken en önemli şey şu: Bugünkü enflasyonun 16’da birini cep telefonu konuşmaları oluşturuyor. Bir diğer deyişle 8,8 puanlık enflasyonun 0,55 puanı cep telefonundan geliyor. Bu arada 0,23 puan cep telefonu ekipmanlarından, 0,20 puan da televizyondan geliyor.

Bu konuda operatörlere danışacak gelen cevapları anlık olarak sizinle paylaşacağım…

Sizlere enflasyon üstünde 3 puanlık etkisi olan ilk 10 ürünün sıralı listesini veriyorum:

10. ZEYTİNYAĞI
Yıllık fiyat artışı %108… Enflasyona katkısı 0.18 puan

9. TELEVİZYON
Yıllık fiyat artışı %49… Enflasyona katkısı 0.20 puan

8. BENZİNLİ OTOMOBİL
Yıllık fiyat artışı %13.5… Enflasyona katkısı 0.22 puan

7. CEP TELEFONU EKİPMANLARI
Yıllık fiyat artışı %58… Enflasyona katkısı 0.23 puan

6. SU FATURASI
Yıllık fiyat artışı %17… Enflasyona katkısı 0.31 puan

5. SİGARALAR
Yıllık fiyat artışı %9… Enflasyona katkısı 0.31 puan

4. KİRA
Yıllık fiyat artışı %8… Enflasyona katkısı 0.32 puan

3. DANA ETİ
Yıllık fiyat artışı %23… Enflasyona katkısı 0.37 puan

2. DİZEL OTOMOBİL
Yıllık fiyat artışı %17… Enflasyona katkısı 0.40 puan

1. CEP TELEFONU GÖRÜŞME ÜCRETİ
Yıllık fiyat artışı %29… Enflasyona katkısı 0.55 puan