Evrensel hukuk gözeten Türk sosyal medya şirketi

Aziz_Akgul_Halit_Ergenc_2Türklerin girişimcilik macerası çok da iyi gitmiyor. Dünyaya açacak ürün ya da hizmet üretimi konusunda çok da başarılı değiliz. O yüzden yaratılan ürün ve hizmetleri özellikle iyi takip edip, tanıtımında biraz da destek vermemiz gerektiğine inanıyorum.

Bu koşullar altında Pondr isimli bir hizmet lansmanı bana çok çekici geldi. Bizim Muhteşem Süleyman olarak tanıdığımız Halit Ergenç ve yeğeni Aziz Akgül girişimci olmuşlar. Bilinen anlamda Instagram’ı örnek alarak içine Facebook ve Twitter özelliklerini eklemişler. Beni en çok benden alan, devletin yana yakıla okuması gereken önemli bir notla başlayayım ürünü tanıtmaya. Sırf bunun için orayı kullanacak, herkese de önereceğim…

Toplantının sonlarında, soru cevap bölümünde onlara hukuka bakış açılarını ve devletin olur olmaz isteklerine bakış açılarını sordum. Evrensel hukuk neyi gerektiriyorsa, tüm dünyada ne yapılıyorsa onu yapacağız dediler. Yani Twitter’ın vermediklerini siz de mi vermeyeceksiniz diye sordum, kesinlikle evet dediler. Fuat Avni orada yazmaya başlasa IP’sini alamayacak yani devletim. Bu bakış açılarına bayıldım.

Gelelim uygulamayla ilgili özelliklere… Bunları TKNLJ tarzında sizlere maddelerle aktarayım:

  • Pondr, aklınıza gelen her konuda bir fotoğraf üzerinden arkadaşlarınızın görüşlerini kolayca alıp en yaratıcı şekilde tüm dünya ile paylaşmanızı sağlıyor. Fotoğraf olmadan bir girdi yapmanız imkansız. Mutlaka bir fotoğraf koyacaksınız oraya…
  • Pondr’ın etkileşime daha açık: Akıllıca bir iş yaparak Like butonunu zenginleştirmişler. Siz koyduğunuz resimlerin üstüne bunu mu seçersin yoksa şunu mu diyebiliyor, isterseniz o resim üstünden kendi mini anketinizi yapabiliyor, hangisi daha akıllıca diye sorabiliyorsunuz. Bunu Sosyal Medya 2.0 olarak tanımlıyorlar. Çok haksız sayılmazlar.
  • Instagram bir şekilde fotoğraf paylaşıp “bak ne güzel di mi” diye sormak üstüne kuruluşken burada Twitter tarzı bir etiket bulutu çıkacak karşınızda. Böylece trendlere bakabileceksiniz. Bunun yanında Foursquare gibi mekan fotoğrafı çekip bunu GPS koordinatlarıyla birlikte payaşabileceksiniz.
  • Sistem tamamen yurt dışında barındırılıyor. Yani hükümetin beğenmeyip kapatma gibi bir imkanı olmayacak.
  • Şimdilik sadece iOS ve web üstündeki pondr.it adresinden ulaşılabiliyor. Tüm dünyaya ulaşma hedefi koymuşlar. Umarız ulaşır.