f klavye

Gazetelere yansıyan haberlere göre AKP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyenin yaygınlaşmasına yönelik bir genelge üzerinde çalışıldığını bildirdi. Ancak Erdem’in söyledikleri birbiriyle çelişen ifadeler ve bilgi yanlışlarıyla dolu…

Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Başkanlığı görevini de yürüten Erdem, Türkçeyi korumak için yaptıkları araştırmanın kendilerini F klvyeye getirdiğini belirtmiş. Çok enteresan. Yani Türkçeyi korumaya karar veriyorsunuz, nasıl koruruz diye bakıyorsunuz ve karşınıza bizim yıllardır söylediğimiz F klavye konusu çıkıyor.

Yaygın olarak kullanılan Q klavyenin, yavaş yazıma ve verimsizliğe neden olduğunu ifade eden Erdem, F klavyeye, Türkçe’ye uygunluğu nedeniyle milli bir klavye olarak sahip çıkılması gerektiğini vurgulamış ve sonra bilgi eksikliğini tüm Türkiye’ye haykırmış: Milli Eğitim Bakanlığı yıllardır F klavyeli bilgisayar satın alıyor. FATİH projesiyle öğrencilere dağıtılacak tabletler de F klavyeli olacak.

Hayır efendim yanlış biliyorsunuz. Fatih projesi ihale şartnamelerini bizzat gördüm ve bunu yazdım. Konuyla ilgili herhangi bir düzeltme almadım. Sonuçta 10 milyonun üstünde tablette kesinlikle F klavye dayatması yok. Hatta Q klavye dayatması var bile diyebiliriz. Tabii çocuklara devlet eliyle Q klavye öğrettikten sonra kimseyi bir daha F klavyeye dödüremezsiniz. Erdem’in araştırmalarına atıfta bulunursak Türkçe’yi koruyamazsınız.

Dilini koruyamadıktan sonra neyimizi koruyacağız o da ayrı bir soru…

Hayır devletin yetkiisinin ‘ F klavye yoluna girdi. Birileri istese de istemese deF klavye Türkiye’de en geçerli klavye olacak. Biz Q klavyeyi yasaklamak da istemiyoruz, F’in önü açılınca Q’yu kendisi kovacak zaten’ demesi kadar saçma bir şey zaten yok. Sanki bir Q klavye lobisi var… Bizim dışımızda kimsenin devlete “sen beceremediğin, insanların önüne F klavye koyamadığın için halk buna alıştı. Bu saatten sonra zorlamayla, kasmayla gerçek Türkçe klavyesine nasıl geçilebileceğini düşünüyorsun” diye soracağı da yok…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.