iPhone’un fiyatını kredi kartından öğrenmek…

iphone 5sTürkiye’deki GSM firmalarının rekabeti kabak tadı verdi. Rekabetin en etkin bir biçimde yaşandığı bu sektörde yaşanan iletişim savaşları bir gazeteci ve tüketici olarak beni bıktırdı.

Nasıl bıktırmasın? 1 Kasım günü merakla beklenen iPhone 5C ve 5S satışa çıkacak. Gazeteci olarak değil, bir son kullanıcı olarak Vodafone, Avea ve Turkcell sosyal medya hesaplarına bu cihazların kaça çıkacağını sordum. Aldığım cevap “bekleyin 1 Kasım’da belli olacak” oldu.

iPhone’un 1 Kasım’da satışa çıkacağını zaten biz GSM firmaları açıklama yapmadan önce biliyorduk. Hiç böyle şey olur mu? 1 Kasım’da cihazın kendisi satışa çıkıyor. Fiyatı satışa çıkmasıyla birlikte mi belli olur ürünlerin? Bu insanlar fiyatını ayiden öğrenip mi ürünü satın almaya karar verir?

Neden fiyatlar söylenmiyor? Alışı belli olmadığı için mi? Kesinlikle hayır. Bu ürünlerin Türkiye’ye kaç tane geleceği, kaçtan geleceği aylar öncesinden belli olmuştur. Şirketler birbirleriyle rekabet edebilsin, biri ötekinden daha ucuza satsın diye fiyatlar son dakikaya saklanıyor herkesten saçma sapan bir biçimde. Bu GSM firmaları içinde bir akıllı insan da çıkıp demiyor ki yahu kullanıcılar ucuz istese şurt dışından getirtir, pahalı istese gider süpermarket tarzı aptal fiyatlı yerlerden alır. Bu insanlar öncelikli olarak telefon almak için birbirini yiyor. Bir an önce onları, hadi en olmadı gazetecileri bilgilendirseniz?

Sonuçta olacak şeyleri söyleyeyim size, zira her sene bunlar oluyor: Şirketler gazetelere gönderecekleri basın bültenlerinde en ucuz satın alma planlarını paylaşacaklar. Sonra satışa gittiğinizde ama siz şu tarifede değilsiniz bu fiyatı size sunamayız diyecekler. Adınız kampanya listesinde gözükemiyor diyecekler… Peşin parayla satın alma opsiyonu olduğu halde böyle satılan telefon kalmadı diyecekler. Bunlar benim gazeteci olarak değil tüketici olarak bizzat yaşadığım şeyler.

Buna rekabet diyorlar. Onlar rekabet yapacaklar, fiyatları 1 Kasım sabahı açıklayacaklar, aynı anda satışlar da başlayacak… Başlıkta da belirttiğimiz gibi eğer gerçekten iPhone istiyorsanız bunun fiyatını kredi kartı ekstrenizden öğreneceksiniz…