KOBIL_internet_bankaciligiTürkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan mobil ve internet bankacılığı istatistikleri, mobil ve internet bankacılığının ulaştığı seviyeyi ve banka müşterilerinin birikimlerinin siber suçlulara karşı korunması gerektiğini bir kez daha vurguluyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin son 5 yılın Haziran aylarını temel alan verilerine göre internet bankacılığında aktif kullanıcı sayısı ve internet üzerinden yapılan para transferleri katlanarak artıyor. 2009 yılının Haziran ayında 5 milyonu aşkın olan aktif internet bankacılığı kullanıcı sayısı 2013 yılında 11 milyonun üzerine çıkmış bulunuyor. Son 1 yılda ise internet bankacılığını kullananların sayısı yüzde 21 oranında artmış bulunuyor. İnternet üzerinden yapılan para transferi miktarı son 3 ay baz alındığında ise 367 milyar TL’yi aşmış görünüyor. Türkiye’de 2013 yılı Haziran itibarıyla internet bankacılığı hizmetlerine kayıtlı kullanıcı sayısı ise 27 milyonu aşmış durumda.

Verilere göre Türkiye’de mobil bankacılık sistemlerine kayıtlı kullanıcı sayısı 3 milyon 500 bini aşmış bulunuyor. 2 milyon kişinin aktif olarak kullandığı mobil bankacılık hizmetlerinde 2012-2013 Haziran ayları arasındaki kullanıcı artış oranı yüzde 191 ile rekorları zorluyor. Mobil bankacılık sistemlerinde 3 aylık para transferleri miktarı ise 10.5 milyar TL’yi buluyor.

İnternet ve mobil bankacılıktaki hızlı yükseliş, işlem güvenliği ve online bankacılık hırsızlıklarına karşı alınan tedbirleri gündeme getiriyor.Birçok banka özel güvenlik şirketlerinin tasarladığı internet bankacılığı güvenlik ürünlerini kullanıp, bunların kullanım yöntemlerine dair müşterilerini eğiterek olası dolandırıcılık ya da hırsızlık suçlarının önüne geçmeyi başarıyor. Yerli ve yabancı bankalara güvenlik altyapıları sağlayan KOBIL Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta şu açıklamayı yaptı: “İnternet bankacılığında yıllık kullanıcı sayısı artış hızı yüzde 20’lere yükseldi. Mobilde ise bu oran yüzde 200’ler seviyesinde. Mobil kullanım internet kullanımının neredeyse 10 katı kadar daha hızlı yayılıyor. Bankacılık sektöründe mobil ve internet kullanımının önümüzdeki 4 yıl içerisinde 18 ila 25 milyon aktif kullancıya ulaşacağı, işlem hacimlerinin de yıllık 3 ila 5 trilyon TL arasında seyredeceği düşünülüyor. Veri güvenliği ve dijital kimlik sektöründe yenilikçi güvenlik çözümlerinin üreticisi KOBIL olarak bu konuya yönelik ‘mIDentity Application Security Technology – Uygulama Güvenlik Teknolojisi (AST)’ ürünümüzü bankalara sunuyoruz.  Çözüm bankaların online hizmet sunduğu siteleri ve mobil uygulamaları yazılım güvenliği teknolojileriyle her zamankinden daha güvenli hale getiriyor. Böylelikle müşteriler ortak kullandıkları bilgisayarlarda ya da güvenlik duvarının bulunmadığı akıllı telefonlarında dahi işlem yaparken siber hırsızlık riskiyle karşı karşıya kalmıyor. iPhone, iPad, Android ve PC’lerde çalışabilen çözüm, güvenliği otomatik olarak sağlayarak son kullanıcının olası endişelerini gideriyor.”

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.