Facebook 3 ayda 1,5 milyar mesajı sildi attı

Facebook, ilk kez 2018’in ilk çeyreğinde yayınlamaya başladığı spam, nefret söylemi ve diğer tartışmalı içerik miktarlarını silme raporlarını yayınladı. Facebook şimdi standartlarını ihlal eden yayınlarla başa çıkmak için alınan önlemleri açıkladı. İçerik silmeleri altı kategoride gerçekleştirişor: Şiddet, yetişkin çıplaklık ve cinsel aktivite, terör propagandası, nefret söylemi, spam ve sahte hesaplar.

Ocak ve Mart 2018 arasında, Facebook’tan kaldırılan tüm içeriğin yüzde 97’si, 837 milyon mesajla spam kategorisinden oldu. Çıplaklığa yönelik 21 milyon mesaj silindi ki bunların yüzde 96’sı, kimse tarafından rapor edilmeden önce Facebook’un teknolojisi tarafından bulunup silindi. Benzer şekilde, grafik şiddet içeren yayınların yüzde 86’sı, alınma veya uyarı etiketi verilen 3.5 milyon içerikle raporlanmadan önce tespit edildi.

Facebook, nefret söylemi söz konusu olduğunda, teknolojinin mesajların belirlenmesinde hala tamamen etkili olmadığını kabul etti. Bununla birlikte, 2018 ilk çeyrekte sosyal ağdan 2,5 milyon nefret söylemi çıkarıldı, bunların yüzde 38’i teknoloji tarafından işaretlendi. Spam tanımlamak ve kaldırmak söz konusu olduğunda, sahte hesapların devre dışı bırakılması önemlidir. Aynı dönemde, 583 milyon sahte hesap uçuruldu.

Buradan ne çıkıyor:

  • Facebook bir anda başına taş düşmüşçesine silmelere başladı. Daha da önemlisi bunları raporlayıp insanlara haber vermeye başladı.
  • Facebook ben o kadar iyiyim ki daha siz bir şey söylemeden bunları anlayıp siliyorum demeye başladı.
  • Facebook raporlarında silinenlerin coğrafi etiketlerinden bahsetmiyor. Yani ne kadarı Türk ne kadarı Çin… Bunları bize söylemiyor.
  • Arada sürekli terör eylemlerinden bahsediyor ama konuşulan teröristler IŞİD ve el Kaide… Biz PKK mesajlarını sildik filan demiyor.
  • Seçimlerde sahte şeyler söyleyen hesapları kontrol ettiğini söylüyorlar ama bizim TAMAM veya DEVAM konusunda bir bilgi vermezler tabi.

Özetle Facebook kendi kendini ABD’de ne kadar güzel işler yaptığını söyleyerek övüyor.