Facebook eğlence tarlalarında emlak spekülasyonu başladı

Henüz Facebook’un yaşamadığı bir yoldan geçen Zynga’nın kârlılığı, halka arz edilme arifesindeyken yüzde 90 oranında düştü. FarmVille ve Texas HoldEm Poker gibi oyunların yapımcısı şirket bir aralar 20 milyar dolar değerindeyken, bu rakamın biraz şişirilmiş olduğunu varsayalım, 10 milyar dolara düşmesi dikkatleri çekti.

Oldukça sancılı bir süreç olan halka arz esnasında şirketler pazardaki kasırganın ortasında buluveriyorlar kendilerini. Zynga’dan birtakım bilgilerin daha istenmesi sürecin yılın ilerleyen dönemlerine ertelenmesini sağladı. Böylece Zynga da kasırganın etkisinden bir süre daha kurtulmuş oldu ama eninde sonunda halka arz edilecekse, nereye kadar kaçabilir. İkinci çeyrekte Zynga’nın kârlılığında yüzde 90 gibi bir düşüş söz konusu ancak durum aslında o kadar da vahim değil. Aksine kârlılığın düştüğü dönemde gelirlerin yüzde 115 artmış olması şirketin yatırım yapıyor olduğunu gösterir. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez mantığıyla da kârlılığın düşmesi anlaşılabilir bir boyuta getirilebilir.
Bu dedikoduların çıkması yalnızca zamanlama açısından çok iyi olmadı. Şirketin çıkarmak üzere olduğu iki oyun kapıda beklerken böyle olumsuz sayılabilecek haberlerin çıkması çok da hoş değil tabii ki.