Facebook, hepimizin hayatında “arkadaşlık” kelimesini tekrar tanımladı. İnsanlar eskiden birbirlerinin telefon numaralarını alırken artık isimler yeterli oluyor. Toplum yapısına bu kadar etki eden başka bir internet sitesi örneği var mı tartışılır, tartışılmayacak şey ise bu isim halka arz edilirse ne kadar ses getireceği. Yapılan ilk yorumlar 2004 yılında google’un halka arzından sonra en çok ilgi görecek arz olacağı yönünde.

Kaliforniya temelli firmalardan Menlo Park, yaptığı açıklamada ilk aşamada firmaya 10 milyar dolarlık bir gelir bekliyor. Bu da firmanın toplam değerini 75 ile 100 milyar dolar arası bir yere konumlandırıyor. Dedikodular yakın zaman içerisinde firmanın ne kadar hissesini paylaşacağını ve değerini ortaya koyacak. Takribi üç ile dört ay içerisinde arzın gerçekleşmesi bekleniyor.

Halka arzla alakalı beklenen bazı sürprizler de var. Bunların başında firmanın halka arz sırasında 800 milyona yaklaşan kullanıcılarına bir provizyon ayrılması söz konusu. Kendisi hakkındaki film üzerinden oskar alarak en başarılı PR çalışmalarından birini gerçekleştiren Zuckerberg, bu sayede hem para hem de prestij kazanmayı hedefliyor gibi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.