Facebook ile başa çıkmanın tek yolu evrensel kanun ve kurumlar

Christopher Wylie… Facebook’un Cambridge Analytica skandalını ortaya çıkaran gazeteci. Yaptığı bu büyük işin ardından bütün kullanıcıları uyarıyor: Veri toplama ve sosyal medya hedeflemesi, Web kullanıcılarının gizliliğini ve demokrasinin sağlıklı işleyişini tehdit ediyor.

Başkan Trump’ın 2016 kampanyasına yardım etmeden önce danışmanlıkta çalışan Christopher Wylie, Facebook’un politik adaylara, reklamcılara ve diğerlerinin çevrimiçi olarak farklı Amerikan seçmeni kategorilerine ulaşmasına olanak tanıyan araçlarına işaret etti. Ona göre Facebook politikacıların seçmenlerin evine gitmesine ve onlara bir şeyler fısıldamasına katkıda bulunuyor. Ve onların ne söylediğini bir tek bunu söyleyenler biliyor.

Facebook , kullanıcılara siteden bazı verileri silmelerine yardımcı olan araçlar çıkarırken diğer yandan üçüncü taraf uygulamalarının tam denetimini başlattığını söylüyor. Fakat bu sosyal medya sitesinden bilgilerinizi silebiliyor musunuz? Hayır. Burası tam bir mafya gibi. Bir giren bir daha çıkamıyor. Siz Facebook’tan çıktığınızı düşünüyorsunuz ama aslında bütün bilgileriniz orada duruyor. Bunu çıktıktan sonra tekrar girdiğinizde bütün bilgilerinizi en son bıraktığınız gibi orada bularak test edebilirsiniz. Yani bu ortama girmek kolay çıkmak imkansız.

Siz bu ortamdan çıktığınızı düşünseniz de sizin bütün bilgileriniz tüm hızıyla işlenmeye devam ediliyor.

Facebook’a ve saz arkadaşlarına ABD’den AB’den Türkiye’den ceza ve yasaklamalar vererek bu işin önüne geçemeyiz. Uluslararası, evrensel kararlar alabilen bir yapı olmalı. Bu yapı o ülkeden bu ülkeye değişmeyecek kuralları koyabilecek yeteneklere sahip olmalı. Adamları hukukun güçlü olduğu yerlerden bilmem ne adalarına kaçırıp oradan istediklerini yapabilecek hale getirmemeliyiz. Pisliklerin dünyada kaçacak yeri olmamalı.

Açıkça söylemek gerekirse ABD ve AB’nin kendi işine geldiği gibi davranması, kendilerine göre, evrensel olmayan kararlar alması beni çok yoruyor. Biraz farklı düşünmenin vakti…