Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada müşterilerine sunduğu 14 milyon ürün çeşidi ile bir yandan pazara farklılık getirirken, diğer yandan da 23 milyon tekil ziyaretçi ve 12.000 den fazla marka ve işletmenin hayatını kolaylaştıran yeni finansal çözümler sunuyor. Türkiye’de ve e-ticaret sektöründe bir ilk olan Alışveriş Kredisi ve Tüketici Finansmanı çözümleri sayesinde e-ticaret ekosisteminin ve ticaretin canlanması hedefleniyor.

Tüketicilerin ihtiyaçlarını erteleme devri sona eriyor

Müşteriler kategorisi ne olursa olsun, artık Hepsiburada üzerinden seçtikleri ürünler için sigorta ve tahsis ücreti ödemeden anında kredili alışveriş yapabiliyor. Türkiye’de ilk defa uygulanan sistem ile 7/24 hem web hem de mobilden birkaç dakika içinde kolaylıkla Kredili Alışveriş yapılabiliyor. Hepsiburada üzerinden diledikleri ürünleri sepetlerine atan müşteriler, satın alma işlemi öncesinde kendilerine özel indirimli kredi ve faiz oranlarını görerek alışverişlerini kolayca tamamlayabiliyorlar. Kredilendirme, oluşturulan sepete göre tanımlandığından Hepsiburada’daki 14 milyon ürün çeşidinin tamamı için bu fırsattan faydalanmak mümkün. Alışveriş Kredisi çözümü kapsamında İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı Kredi ile işbirliği yapan Hepsiburada, yakında farklı bankaları da sürece dahil edecek.

Hepsiburada’dan ekonomiye 100 milyon TL’lik hacim katkısı

Hepsiburada Alışveriş Kredisi’ne son 2 çeyrekte 50 binin üzerinde müşteriden talep geldi. Hepsiburada Alışveriş Kredisi ile Eylül 2017 ile Mayıs 2018 tarihleri arasında e-ticaret pazarına 100 milyon TL’lik kredi başvurusu yapıldı. Sepet ortalaması 2.200 TL olan kredili alışverişlerin ortalama %60’ı web üzerinden gelirken, %40’ı mobil cihazlardan geldi. Düşük faiz oranlarıyla dikkat çeken Alışveriş Kredisi’ni kullanan müşterilerin %40’ı 7 ila 12 ay vade seçeneğini tercih etti. Şimdiye kadar en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli Antalya, Balıkesir ve Manisa’lı müşteriler Alışveriş Kredisi kullandı. Müşterilerin, cep telefonu, ev elektroniği, küçük ev aletleri, fotoğraf makinesi, kamera, video oyunu, spor malzemeleri, ev/dekorasyon, saat, aksesuar, otomotiv başta olmak üzere çeşitli kategorilerdeki ihtiyaçlarını Alışveriş Kredisi ile ödedikleri gözlemlendi.

Hepsiburada Mali İşler Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Korhan Öz Alışveriş Kredisi ile ilgili olarak, “Müşterilerimizi ihtiyaçlarını ertelemeden istedikleri ürünlerle hızlı ve kolay bir şekilde buluşturmak bizim için çok önemli. Bir yandan ürün çeşitliliği sunarken öte yandan da bu çeşitliliği müşterilerimize en uygun finansal çözümlerle sunmak için çalışıyoruz. Alışveriş Kredisi çözümüyle, müşterilerimizin münferit ihtiyaçlarının yanı sıra; ev kurma, doğum, okul alışverişi ve özel günler gibi finansal açıdan desteğe ihtiyaç duydukları dönemlerde onların yanında oluyoruz. Ürün ya da kategori kısıtlaması olmaksızın müşterilerimiz ihtiyaçları her ne olursa olsun, birkaç dakika içinde en uygun kredi oranlarıyla sahip olma imkânına sahipler. Bu çözüm tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırmanın yanında e-ticareti ve Türkiye ekonomisini de hareketlendirecektir. “dedi.

Hepsiburada’dan Tedarikçilerine Hızlı Nakit Desteği

Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada, tedarikçilerini finansal açıdan destekleyerek e-ticaret ekosisteminin büyümesine katkıda bulunmak amacıyla Tedarikçi Finansmanı çözümünü hayata geçirdi. Türkiye’de bir ilk olan uygulama kapsamında Hepsiburada tedarikçileri, yaptıkları satışların nakit karşılıklarını birkaç dakika içinde hesaplarında görebiliyor. Tedarikçiler kendi banka kredi limitleri kullanılmadan, uygun faiz oranlarıyla hızlı, şeffaf ve güvenilir bir şekilde nakit ihtiyacını karşılayabiliyor. Şu anda sistem dâhilinde Fibabank ile çalışmalarını sürdüren Hepsiburada, platforma diğer bankaları da dâhil edecek. Pilot aşamasının ardından tedarikçilerle buluşmaya başlayan çözüm, Hepsiburada’nın tüm tedarikçilerine ulaşması planlanıyor.

Tedarikçi finansmanıyla ilgili bilgi veren Hepsiburada Mali İşler Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Korhan Öz “Tedarikçi Finansmanı çözümünü, Hepsiburada tedarikçilerinin daha rahat ve kolay ticaret yapabilmesini sağlamak için planladık. Tedarikçilerimiz nakde ihtiyaçları olduğu anda satışlarından doğacak alacaklarını beklemeden, dakikalar mertebesinde, hızlı ve kolay bir şekilde tahsil edebilecekler. Sistem, özellikle orta ve küçük ölçekli işletmelerin rekabetteki güçlerini artıracak. Yenilikçi finansman çözümümüzü operasyonlarımızın %50’sinden fazlasını oluşturan Pazaryeri iş ortaklarımıza da açıp, onların faydasına da sunmaya hazırlanıyoruz. Hepsiburada olarak sadece kendimizi değil, işbirliği içinde olduğumuz tüm iş ortaklarımızı da büyüterek e-ticaret ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.” dedi.