Facebook’un gazı kaçtı

Facebook dünyayı sosyal medyayla tanıştırmış olabilir. Ama gelir modeli olarak iyi değil. Bu baştan beri biliniyor. Bunu neredeyse Facebook ile tanıştığımız ilk günden beri söylüyoruz. Bu Facebook’u kötü bir internet sitesi ya da fikri yapmaz ama 100 milyar doların üstünde, değer olarak Google ile yarışan bir şirket hiç yapmaz.

Dün gazetelere yansıyan haberlere göre Facebook’un halka arzını gerçekleştiren Goldman Sachs ve Morgan Stanley’nln, bir yandan şirketi halka açarken bir yandan da hisselerdeki keskin düşüşe sebep olan raporlar hazırladıkları ortaya çıktı. Wall Street Journal iki bankanın analistlerinin Facebook için yatırımcılarla görüşmeler sürerken finansal beklentileri olumsuz gösteren raporlar yayımladığını yazdı. Facebook kullanıcı sayısını reklam sayısından hızlı artırdığını belirterek yatırımcıların ilgisini çekmeye çalışırken, iki banka bu açıklamanın hemen sonrası yazdıkları raporlarında artan kullanıcıların mobil cihazları kullandığını ve burada reklam geliri elde edilemediğine dikkat çekti.

Sonuçta cuma günü 38 dolarlık halka arz fiyatına yakın kapanan Facebook hisseleri pazartesi yüzde 11 değer kaybetti. Dün de hisselerin açılışla birlikte düşüşü yüzde 4.5’i buldu. 104 milyar dolar piyasa değeriyle halka arz edilen Facebook’un değeri yaklaşık 90 milyar dolara geriledi.

Related Posts

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.