Komşuya anahtar bırakır gibi Facebook’unuzu da tehlike anında müdahale edebilmeleri için arkadaşlarınıza emanet edebilirsiniz. Facebook’a yeni gelecek bu özellik sayesinde kullanıcı şifresini unutup başka bir e-mail adresine erişiminizin olmadığı durumlarda, seçtiğiniz 3 ile 5 arası arkadaşınıza anahtarları teslim edip e-mail ile gönderilecek bir kod sayesinde hesabınızı kurtarabileceksiniz.

“Güvenilen Arkadaşlar” zorunlu bir uygulama olmayacak tabii ki. Güvenlik sorularına benzer şekilde tercihe bağlı olacak.

Bir diğer güvenlik önlemi ise Facebook’taki üçüncü parti uygulamalarına girişte ekstra bir parola girişi daha kullanılmaya başlanacak olması. Mesela Facebook’tan Spotify ya da Skype uygulamasına bağlanacaksınız. Yalnızca hesabınıza giriş yapmış olmanız yeterli olmayacak, aynı zamanda Hesap Ayarları’ndan girip Güvenlik sekmesi linkine tıklayarak aktif hale getirdiğiniz şifreyi yazarak gireceksiniz.

Spam mesajlarını engellemek artık mümkün oluyor. Facebook’ta gönderilen mesajların yüzde 4’ünün spam içerikli olması az bir oran da olsa sinir bozukluğu, göz kalabalığı ve el yorgunluğuna neden olan bu mesajlardan kurtulmak da artık bir tık kolaylığında olacak.

Kullanıcıların yüzde 1’den daha düşük bir oranı her gün spam mesaj aldığını belirtirken günlük 1 milyar girişin yalnızca yüzde 0,06’sı kullanıcılar tarafından tehlikeli addediliyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.