basbakan tablet

Fatih Projesi’nin ihalesinden son dakika haberlerini sizlerle paylaşacağız. İçeiden gelen bilgilere göre ihaleye 11 firma katılıyor:

 1. Samsung Electronic Co. Ltd
 2. Samsung Elektronik İstanbul Paz. tic. AŞ.
 3. Mobil Tel-Elektromed İş Ortaklığı
 4. Vestel Elektronik Sanayi Ticaret AŞ.
 5. Casper- Exper-Probil İş Ortaklığı
 6. Apple Teknoloji ve Satış Ltd. Ş.
 7. Telpa Telekomünikasyon AŞ. – Atmaca Elektronik Aş. İş ortaklığı
 8. Microsoft Corporation
 9. Arçelik AŞ.
 10. Toshiba Europe
 11. HP Teknoloji Çözümleri

Gelen son dakika haberi: İhale şarnamesinde Android işletim sisteminin olacağı bilindiği halde nasıl oluyor da Microsoft ve Apple ihaleye giriyor sorusuna çok ilginç bir cevap geldi: Eğer farklı bir işletim sistemiyle tablet alınırsa bu şirketler kaynak kodlarını Türkiye’ye açacaklar. Bu ilk kez Apple’ın işletim sistemiyle ilgili verileri açması anlamına geliyor. Microsoft daha önce Windows kaynak kodlarını paylaşmıştı. Ama mobil tarafın blgilerini açmış mıydı? Bunu ihalenin ilerleyen dakikalarında göreceğiz.

Bugün ihale sonlanmıyor. Devletin kapalı iletişimi ve en açık konuşuyoruz diyen firmaların bile ağızlarının içinden homurdanarak vermedikleri bilgilerin sonucunda anlıyoruz ki bugün sadece yeterlilikler alınacak. Yeterlilikler alındıktan sonra bu işin sonlandırılmasının yaz sonunu bulabileceği söylendi.

Konuyla ilgili nihai yazımı bugün içinde en geniş tabanlı sorularımı da zihinlerinize takma pahasına paylaşacağım…

3 YORUMLAR

 1. Arçelik, Telpa, Vestel, Casper, Exper ömrü hayatlarında ne tablet ürettiler acaba? Ne tasarım yaptıkları var, ne de donanım üretmişlikleri. Çinden gelen tabletlere logo basıyorlar. İşin kötüsü bunlara dur diyecekte yok.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.