Fenerliler basketbolu daha hızlı paylaşacak

Turkcell, Avrupa’daki en büyük basketbol salonlarından biri olan Fenerbahçe Ülker Basketbol Arena’da Ericsson Elastic Radio Access Network (RAN – Esnek Radyo Erişim Ağı) ticari uygulamasını tamamlayarak basketbol maçları sırasında kullanıcıların veri bağlantı hızı yüzde 20’ye varan oranlarda arttırdı. Turkcell müşterileri, basketbol salonları gibi en kalabalık alanlarda dahi en iyi geniş bant deneyimine sahip olmaya devam edecek. Turkcell bu uygulamasıyla E-RAN çözümünü uygulayan öncü şirketler arasında ilk sıraya yerleşti.

Ericsson Elastic RAN nedir?

Ericsson Elastic RAN teknolojisi sayesinde ağın tamamında sınırsız sayıda hücre birbiriyle koordine bir hale getirilebiliyor. Bu, kullanıcının konumundan bağımsız olarak farklı ağ hücre taşıyıcılarının toplanmasında büyük esneklik sağlıyor. Hücre taşıyıcılarının koordine edilmesi ve bir arada toplanması, kullanıcıların veri aktarım hızlarının artmasını ve genel ağ performansının gelişmesini sağlıyor.

Ericsson Elastic RAN’ın faydaları nelerdir?

Geniş çaplı koordine kümelerin oluşturulmasını sağlayan hızlı LTE taşıyıcı büyümesi ve küçük hücreli büyüme.
Elastic RAN ile istenilen boyutlarda koordinasyon bölgelerinin oluşturulmasına imkan verecek şekilde, sabit boyutlu koordinasyon sınırlarının ve ölçeklenebilirlik sınırlamalarının ortadan kaldırılması.
Kullanıcı deneyiminin en üst düzeye çıkarılması ve yoğun kümelerdeki bağlantı hızlarının geliştirilmesi.