Eskiden “Asiye nasıl kurtulur” adında sonradan filme de çekilen bir tiyatro eseri vardı. Filmde Asiye’nin kötü yola düşmemesi için akıl fikir veren devlet yetkilileri her seferinde başarısız oluyordu. 16 Mart günü adında Sapanca geçen ama bakan İzmir’den seçildiği için İzmir’de yapılması şartı koşulan 6. Sapanca Telekomünikasyon Kongresi düzenlendi. Kongrede fiber konusu masaya yatırıldı. Devlet yetkilileri fiberin kötü yola düşmemesi ve kurtulması için fikirlerini paylaştılar.

Fiberin fiilen kötü yola düştüğünü söylemek hiç de yanlış olmaz. Zira 183 bin kilometreye yakın fiberimiz var. Bunun 100 bin kilometreye yakını devlet tarafından Türk Telekom özelleştirilmesinden önce yapılmış. Yani Türk Telekom 2005’ten bu yana 50, Superonline 2009’dan bu yana 32.500 kilometre fiber çekmiş. Ama ülkede toplam fiber kullanıcı sıyısı 300 bine gelememiş. Sitelerin bulunduğu yerlerde fiber var ama henüz genişbant şehrin içine girememiş. Bunun sebeplerini geçiş hakkı vermeyen nazlı kamu kurumlarında aramalıyız. Zaten bu konuda bu sitede daha önce yazılmış Fiber nereye ve kime takılıyor, Körler şehri Kadıköy, Her yere giren fiber fiber değildir gibi yazılardan yaklaşımlarımızı net bir şekilde görebilirsiniz.

Fiberin nasıl kurtulacağını değişik kurum ve kuruluşların bu toplantıda söylediklerinden yaptığım yorum ve çıkarımlarla okuyacaksınız. Eğer filmin sonunu başından izlemek isteyen, bir kitabı elinize aldığınızda hemen son sayfasını açıp okuyan biriyseniz size sonunu söyleyeyim:

  • Şirketler ve Telkoder, Türk Telekom’un Türkiye’de fiber iletişim olmasını engellediğini düşünüyor
  • Devlet fiber işine sıcak bakıyor gibi görünüyor ama aslında yapması gerekenlerin yarısını bile yapmıyor
  • Fiber işi Türkiye’nin geleceği ama bunun üstünden çok feci para kazanmak isteyen bazı hırsız karakterli insanlar var
  • Eğer bu treni de kaçırırsak artık gidecek ve yatacak yerimiz kalmayacak
  • Eğer bu treni kaçırırsak başta Turgut Özal olmak üzere birçok insanın kemikleri sızlayacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.