Fransa: Google ve Facebook Taşın Altına Elini Soksun

Fransa hükümeti konu telekomünikasyona geldiğinde duyanları şaşırtan radikal kararlar almak konusunda rakipsiz. Bugünlerde hükümet yetkililerinin yeni planı büyük internet markalarının ülkenin altyapısına katkı sağlamaları yönünde. Bunun nasıl ve hangi şartlar altında hayata geçeceği ise meçhul. Fransa’nın kurduğu mantık şöyle:

Facebook ve Google gibi firmalar ağ trafiğinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Dahası bu markalar Fransa’ya hiçbir vergi vermiyor. Dolayısıyla bir şekilde katkıda bulunmalı. Google a reklam veren fransız firmalarından vergi alınması söz konusu

Fransa ayrıca internetten gerçekleşen her türlü satış hareketinden yüzde birlik bir vergi kesileceğini duyurmuş bunun için çalışmaları Ocak ayına yetiştiremedikleri için Temmuz ayına ertelemişti.

Google, Twitter, Facebook gibi firmaların bu isteğe nasıl yaklaşacakları şimdilik elbette belirsiz. Ancak bu isteğe yönelik sorulabilecek soruların bir kısmı şöyle:

– Fransa altyapısına katkı yapan bu firmalara her kullanıcı veri transferi yaptığında pay verecek mi?

– Oluşan yoğun veri trafiği altyapıya zarar mı veriyor yoksa daha çok insan internetten faydalanınca daha çok kara mı dönüşüyor?