Geleceğe Hoş Geldiniz

Bundan yalnızca 5 yıl önce dokunmatik ekranlar hayatımıza girdi. Bu kadar kısa bir zaman içerisinde yaptığı değişiklikler inanılır gibi değil. Cep telefonları, monitörler, tabletler, artık etrafımızda gördüğümüz her ekranın dokunmatik olabileceği gerçeğini göz önüne alarak hareket ediyoruz. İskoçya’da yapılan araştırmalar çocukların gördükleri ekranlara ilk tepkilerinin dokunmak olduğunu gösteriyor. Bu da ne yöne doğru gittiğimizi daha iyi gösteriyor.

Disney Ar-Ge laboratuarları basit gibi görünse de dokunmak anlamında bildiklerimizi temelden değiştirebilecek bir teknoloji üzerine çalışıyor. Touché adındaki bu teknoloji sadece dokunmayı değil nasıl dokunulduğunu da belirleyen bir sisteme sahip. Örneğin bir kapı konunu tek parmakla mı açıyorsunuz yoksa kavrayarak mı tutuyorsunuz anlayabiliyor. Aynı zamanda bu algılama yöntemini sadece ekranlarda değil, su, deri, metal yüzeyler, masa gibi birçok ortama da entegre edebiliyor.

Video’yu seyrettiğinizde biraz daha fazla fikir sahibi olabileceğinizi ümit ediyoruz. Ekranlara dokunmak zorunda kalmayacağımız bir dünya çok da uzakta değil. Çocuklarımıza şu anda bize garip gelen hareketleri öğreteceğimiz dünya uzak gibi görünse de birkaç yıl içerisinde bizler bu hareketleri öğrenmek zorunda kalıyor olabiliriz.