Geleneksel DVD ile sanal olan ayrılınca dijitalin fiyatı arttı

Geleneksel DVD ile sanal olan ayrılınca dijitalin fiyatı arttı

Netflix online ve geleneksel video yöntemlerini ayırıyor, ucu tüketiciye dokunuyor. Gerekçe olaraksa inovasyona, yeniliklere yer açarak, zamanla birbirinden uzaklaşacak iki kanalın gelişmesi için fırsat sağlamak gösteriliyor. Ancak bu ayrımın maliyeti ise online izleyiciye yansıyacak gibi görünüyor çünkü online filmlerde fiyatların yüzde 60 artırılacağı açıklandı.

Netflix bugüne kadar online ve DVD siparişi verme işini tek bir site üzerinden yapıyordu. Artık hem online hem de postayla DVD sahibi olmak isteyen kullanıcılar online için Netflix, DVD için Qwikster sitelerinde ayrı hesaplar açarak apayrı iki kullanıcı deneyimi yaşıyor olacaklar. CEO Reed Hastings, verdikleri bu iki hizmeti ayırarak her iki alanda da başarıyı yakalamayı hedeflediklerini belirtti.
AOL (American Online)’nin çevirmeli internet bağlantısında, Borders’ın kitapçılıkta başarılı olmalarına değinen Hastings sonradan değişimi yakalamaya çalışan bu şirketlerin eskisi kadar başarılı olamadıklarına, kendilerinin bu duruma düşmemesi için bu ayrımı yapmanın doğru zamanının şu anda olduğuna değindi. Ancak onlineda Hulu, Amazon ve Redbox gibi büyük oyuncuların rekabetini görmezden gelerek hareket ediyorsa yanlış yolda demektir.
Söz konusu değişimin tüketici tarafında en önemli yanı fiyatlara yansıyacak olması. Yüzde 60 gibi bir artışın yaşanacağı belirtilen fiyat değişikliği ile ilgili haberler çıktığından bu yana şirketin hisseleri yaklaşık yüzde 48 oranında değer kaybetti. Dileriz Netflix Polyannacılık oynamıyordur ve geleceğı doğru analiz ederek hareket ediyordur. Yoksa durduk yere yolunda giden treni rayından çıkarmış olacak.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş