Samsung “ben bu iPhone’u bitiririm” dedi

Nam-ı diğer Yıldız Savaşları bitmiyor, Samsung ve Apple birbiriyle uğraşmaya doymuyor, kıtadan kıtaya dava peşinde koşup hırslarına bütün dünyayı alet ediyorlar. Samsung’un Galaxy tabletinin Almanya’da ve Galaxy S telefonunun Hollanda’da satışının durdurulmasının öcünü Samsung, Apple’dan fena alacağa benziyor.

Samsung, patent hakları ile ilgili açtıkları davaların yazılım ağırlıklı olduğunu belirtirken Apple’a Avustralya’da açtığı davayı kazanırsa iPhone 4 ve iPad 2’yi bitireceğini iddia ediyor. Bu cihazlarda kullanılan kablosuz ağ teknolojisinin patentini bulundurduğunu savunan Samsung, ayrıca Almanya ve Hollanda’daki davalarda da savunmasını sürdürüyor.
Apple’ın Galaxy cihazlara karşı patent hakkının ihlalini savunması cihazların dış görünüşüne yönelik olmasına rağmen, Samsung’un derdi ağırlıklı olarak cihazların yazılımı ile alakalı. Korea Times’ta Samsung’un kimliği açıklanmayan bir yöneticisinden gelen bir açıklamaya göre, Apple’ın, mobil iletişim işinde olduğu sürece i-markalı cihazlarının kullanımında Samsung’un patentlerini kullanmadan barınamayacağı belirtildi.
Aynı yönetici, Apple’ın yeni iPhone’unda yakın alan teknolojisi (Near Field Technology – NFC) ve Google Cüzdan (Google Wallet) uygulamasına benzer bir e-cüzdan (e-wallet) özelliğinin bulunacağını belirtti. Apple, henüz yeni çıkacak cihazı ile ilgili ortaya atılan söylentileri doğrulayan ya da reddeden herhangi resmi bir açıklama yapmadı. Ancak, Apple severlerin dört gözle beklediği yeni cihazla ilgili olarak şirkete Samsung’un yine sağlam yumruklar atacağını tahmin etmek çok da zor değil.