Gezinti TTnet için çok değerli olmalı

Gezinti TTnet için çok değerli olmalı

gezintiGezinti.com sitesi, önceki sene gündeme bomba gibi düşen bir konu. Daha önce bu konuda şöyle ve şöyle yazılar yazdım. Kısaca özetlemek gerekirse TTnet insanlara daha etkin reklam sunmak için bir mekanizma kurdu. Bu mekanizma herkesin gezdiği internet sitelerini kontrol ederek onları profilleyecek ve onlara daha etkin reklamlar sunulması için ortam hazırlayacak.

Halkımız bu uygulamaya oldukça büyük tepki gösterdi. Çünkü ilk çıkışında hayata geçirilen sayfa düzeni ve kurulumuyla bu hizmeti almamak neredeyse imkansızdı. Sonra BTK’nın müdahalesi gerçekleşti, uyarı ve cezalar birbirni kovaladı. Sonra sistem yenilenmiş haliyle tekrar ortaya çıktı. Halk öylesine tepkiliydi ki benim ve Serdar Kuzuloğlu’nun bu konuda yazdığımız kullanıcılar anonimleştiriliyormuş yazılarımız yüzünden istenmeyen adam ilan edilmemiz gündeme geldi.

Geçtiğimiz günlerde halka açık bir internet ortamında önüme tekrar gezintinin çıkmasıyla konu canlılık kazandı. Ben kamuya açık internet ortamlarında bir kişinin gezintiyi onaylayınca diğerlerinin de bu onay üstünden takibe gireceğini dile getirdim. Türk Telekom yetkilileri bunun doğru olmadığını dilye getirirken genel olarak bizi şu yönde bilgilendirdi: Evde ya da kafeler gibi halka açık ortamlarda sistem sizi bir kişi olarak görüyor. Siz istemiyorum dediğiniz anda bir daha size göstermiyor. Ancak aynı ağda bulunan diğer kişiye de bunu soruyor. Eğer kimse istemezse kimse bu sisteme girmemiş oluyor.

Şimdi gelelim aslında cevabı verilmese de olur temel sorulara:

  1. Gezinti çok değerli olmalı çünkü özellikle fişlemenin ayyuka çıktığı ve takibin bu kadar eleştirildiği bir zaman diliminde dahi bu sistem durdurulmuyor.
  2. Gezinti.com sitesi açıkçası benim haber kaynağı olarak kullandığım bir site değil ve muhtemelen de olmayacak. Kötü olduğu için değil bana hitabetmediği için bu böyle. Ama sitenin Türkiye Alexa sıralaması 74. Yani çok girilip çıkıldığını söylemek yanlış olmaz. Ha bu giriş çıkışların ne kadarı otomatik olarak TTnet’in istiyorum-istemiyorum sayfası? Onu içeridekilerden başkası bilemez…
  3. TTnet bu hizmeti sadece altyapısını kurarak bütün reklam dünyasına açmadığı zaman bir rekabet sorunu çıkar mı ortaya? İlk bakışta çıkar gibi gözüküyor. Çünkü diğer reklam ajanslarının her bağlananın verisini inceleme şansı yok. TTnet de bu avantajı sadece kendine kullanıyor. Ama TTnet’in rekabet hukuku konusundaki bilgisi ve gücünü kimse tartışamaz. Mutlaka bu konu masaya yatırılmış ve net cevapları alınmıştır.
  4. TTnet, önceki gün yaptığı açaklamalarda da net bir biçimde dile getirildiği gibi internetin birçok alanında lider firma. Lider olan firmaya daima saldırılır. Takip ve benzeri işleri yapan firmalara zaten saldırılıyor. Gezinti için algı çok ama çok zor değişecek. Ne düşünürlerse düşünsünler denemeyecek kadar yüksek oktavda eleştiri geliyor. Ttnet iletişim biriminin işi bu anlamda çok zor… Bundan sonra da daha kolay olmayacak.
  5. Ben kendi adıma, bilgilerin anonimleştirilerek alınmasını da istemiyorum. Çünkü bu ülkede 17 aralık sonrası olaylarda da görüyoruz ki en iyi niyetli ve sıkı kontrol edilen uygulamalar bile birilerinin elinde çok zararlı hale gelebiliyor. Bu da beni o kadar çok korkutuyor ki ne kadar iyi niyetli dahi olsa tek bir satır bilgimi dahi kimseye emanet etmek istemiyorum

2 Responses to "Gezinti TTnet için çok değerli olmalı"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş