Gizli Google ve Apple Ortaklığı

Gizli Google ve Apple Ortaklığı

Google ve Apple gerek kendileri, gerek aracı firmalar vasıtasıyla yıllardır birbirini dava eder ve köşeye sıkıştırmaya kalkar. Ancak arama motorları konusunda dünyanın bir numarası olan Google, Apple ile geçtiğimiz yıl gizli bir anlaşma imzalamış. Haberin duyulmasının ardından kulislerde ise ciddi tartışmalar yapılmaya başladı.

Macquarie’den Ben Schachter’e göre Google, Apple’ın cihazlarında varsayılan arama motoru olabilmek için 2011 yılında tam 1 milyar dolar ödeme yapmış. Yani Google, iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarda bu şekilde birincil arama motoru olmak için kesenin ağzını bir hayli açmış.

2012’de ise Apple’ın Google ile yoluna devam edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Apple’ın Google’ın Safari’de varsayılan arama motoru olma talebini reddetmesi halinde 1 milyar dolar gibi büyük bir parayı da reddetmesi gerekecek. Ancak her geçen gün biraz daha popülerleşen ve 5 yıl içinde bilgisayarları geçmesi beklenen tabletlerin, dolayısıyla iPad’lerin içinde halihazırda Google’ın bulunması ise Apple için rekabette ciddi bir sorun yaratabilir.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş