imagesGelelim bu seneye… Bu sene yirmi birincisi düzenlenecek ödüllerde gerçekten Türkiye’nin yeri çok önemli. Dünyada bir ülkeden çıkan bu kadar yoğun ve etkin ödül katılımı yok desek yanlış söylemiş olmayız.

Şirketler Turkcell ve Vodafone, birkaç saat arayla birlikte bülten çıktılar biz aslanız kaplanız GSMA mobil ödüllerinde en kral biziz diye. Türk Telekom bir bülten geçmedi veya benimle artık bültenlerini paylaşmıyorlar ama onların da bu seneki yarışmada tuzu biberi var.
Bülten gönderim sırasıyla gidelim, Turkcell bu sene 4 kategorideki 3 ödüle aday oldu.
Global Mobil Ödülleri’nde Hayal Ortağım “Cepten Sesli Betimleme”, Turkcell Müzik ve SağlıkMetre ile dört kategoride finalist oldu.

Vodafone ise “En İyi Mobil Ödeme Çözümü”, “Seyahat, Dinlence, Konukseverlikte En İyi Mobil Kullanımı”, “Tanılama ve Kimlikte Mobil Bağlantı Ödülü”, “Nesnelerin İnternetine Yönelik En İyi Mobil İnovasyon”, “Gelişmekte Olan Ülkelerde Kadınlara Yönelik En İyi Mobil Servis”, “Erişim ve Dahiliyet İçin En İyi Mobil Kullanımı”, “Yeşil Mobil Ödülü”, “En İyi Bağlantılı Tüketici Elektronik Cihazı” ve “Gelişmekte Olan Pazarlarda En İyi Mobil İnovasyon” dallarında büyük ödüle aday gösterildi.

Ama daha önce belirttiğim gibi Vodafone’un ödüllerde 9 dalda finale kalması benim pek umurumda değil. Beni ilgilendiren içinde Türk imzası olan iki ödülü: Vodafone Türkiye’nin 2009 yılında çiftçilere odaklı ilk sosyal iş modeli olarak geliştirdiği ve geçen yıl itibariyle ‘Tarımda Türk Reçetesi’ olarak 5 Vodafone ülkesinde daha kullanıma sunulan “Vodafone Çiftçi Kulübü”, “Gelişmekte Olan Pazarlarda En İyi Mobil İnovasyon” dalında finalist olurken, kadına yönelik şiddet vakalarına karşı Mart 2014’te kullanıma sunduğu “Vodafone Kırmızı Işık” mobil uygulaması da “Gelişmekte Olan Ülkelerde Kadınlara Yönelik En İyi Mobil Servis” dalında finalist oldu.

Türk Telekom da Avea’yı bünyesinde eritmesiyle bu isimle yarışmaya katılıyor. Yarışmada bağlantılı yaşamlar kategorisinde Sağlık Bakanlığı ile gerçekleştirdiği e-Nabız projesiyle; yine aynı kategoride mobil kimlik projesiyle ödüle aday gösterildi. Aynı kategoride iki adaylığının olması onların tek ödül alması anlamına gelebilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.