Peki bu ödüller niye var? Neden bu yarışmaya giriyoruz diye baktığımızda ödüle başvurular ve buradan yapılacak kazanımlar daha bir önlem kazanıyor: GSMA kongresi aslında ürün ve hizmetlerini tüm dünya ile paylaşmak isteyen GSM operatörlerinin arenası diyebiliriz.
Kongrenin bir fuar merkezi var ki GSM firmalarına ürün ve hizmet satmak isteyen şirketler burayı bir pazar yeri olarak kullanıyor.

Kongrenin bir diğer önemli alanı orada yapılan konuşmalar. Şirketlerin tepe yöneticileri orada yapılan toplantılarda hem tecrübelerini aktarıyor hem de kendi yaptıkları işleri diğer şirketlere satacak ortamlar hazırlıyor. Bu etkinlik gazetecilerin daha az takip ettiği ortam olsa da aslında GSMA’in kalbidir. Bir sene boyunca konuştuğumuz konuşacağımız her şeyin kaynağıdır. Öyle ki 5 sene önce oralarda konuşulanlar hala referans kaynağıdır bugünlerimizin…

Üçüncü sırada ise bu ödüller gelir. Bu ödüller aslında dünyaya ürün satmanın, buna benzer ürünler üretmenin en önemli yoludur. Yani burada ülkeler kendi basınlarına “biz süper bir ödül daha kazandık” diye övünmezler çünkü bu işin prestijinden çok müşterisine bakılır. Müşteriler de aslında uluslararası arenada vardır.

Bizim burada tanıtacağımız ürün ve hizmetler aslında ödülle daha iyi satılabilir metalar haline gelir. Bu yüzden de buraya sunduğumuz mallar satılabilir şeyler olmalı. Ben başvurular konusunda öyleler ya da değiller demeyeceğim. Ama bakış açınız bu yönde değerlendirmek için olsun.

Bu bakış açısıyla sağlıkla ilgili yapılanlar ve mobil kimlik uygulamaları beni diğerlerine göre çok heyecanlandırıyor. Ama Vodafone’un Çiftçi Kulübü uygulamasının dünyaya açılabilir yapısını göz önünde bulundurunca eğer bir hakkım olsaydı Türkiye’den sadece onunla katılırdım.

Ama operatörler dışında yüz akımız yine Akbank olabilir. Mobil Direkt Bankacılık alanında yarışmaya katılan Akbank’ın Kimlik Doğrulama Modülü ağzımın sularını akıtıyor. Umarım pazarlanabilir ve Türk bilgi birikimi olarak satılabilir bir ürün haline dönüşür bu da…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.