Gold: GSM operatörlerine kurban ediliyoruz

telefonÜlkemizde cep telefonu ve bilgisayar satışı lüks oyarak düşünülmüş olmalı ki cari açık yarattığına hükmedildi. Mesela bu ay içinde Türk Hava Yolları’nın satın alacağı 15 yeni uçak için kimse cari açık artırıyor söylemine girmedi. Veya yurtdışı kaynaklı krem peynirler ya da saplı dondurmalar da cari açık yaratmıyor. Sadece telefon ve bilişim ürünleri…

Bu ürünlerin cari açık yarattığına hükmedilmesinin ardından taksitli satışlar sona erdi. Peki taksitli satışların durmasıyla piyasa bundan nasıl etkilendi? Cevabını Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir verdi: Taksit sınırlandırmasından sonra akıllı telefon pazarı GSM operatörleri ve senetli satış mağazalarına altın tepside sunuldu.

Telefonlarda taksit uygulamasının kaldırılmasının ardından, teknoloji marketlerinde gerçekleşen akıllı telefon satışlarının 2013 yılındaki satışların da gerisine düştüğüne dikkat çeken Erdemir şu bilgileri verdi:

“Tüm Türkiye pazarı incelendiğinde ise teknoloji marketlerinin aksine bir tablo ortaya çıkıyor ve akıllı telefonların satış adetlerinin arttığı görülüyor. GfK verilerine göre, ülke genelinde 2013 yılında ayda ortalama 750 bin adet akıllı telefon satılırken, bu sayı 1 Şubat 2014’ten sonra 755 bine çıktı. Bunun ise sadece 158 bin adedi teknoloji marketlerinde satılıyor. Bu durum, 1 Şubat’ta yürürlüğe giren kredi kartı düzenlemesinden sonra teknoloji marketlerinde ciddi düşüş yaşayan akıllı telefon satışlarının diğer satış kanallarına ciddi bir şekilde kaydığını ve hatta büyüme gösterdiğini ispatlıyor. Kısacası, kredi kartı sınırlandırmasından sonra teknoloji marketlerinin kaybettiği pazar, GSM operatörleri ve senetli satış mağazalarına altın tepside sunuldu. Kredi kartı düzenlemesiyle telefon satışlarının düşürülmesi planlanıyordu ancak bu önlemin hiçbir işe yaramadığını satış rakamları ortaya koyuyor. Şubat ayında dillendirdiğimiz öngörülerimiz gerçekleşti ve olan teknoloji marketlerine oldu. Bu sınırlamadan tek kârlı çıkan GSM operatörleri ve senetli satış mağazaları oldu.”

Özetle Gold diyor ki eğer cari açığı telefon satışını kısarak azaltmayı planladıysanız telefon satışları arttığı için plan başarısız oldu. Ama baktığımızda sadece GSM şirketlerinin satışı artmış olmalı ki teknoloji mağazalarında ciddi bir düşüş söz konusu. Bunun sağlamasını da aşağıdaki tabloya bakarak yapabilirsiniz…

 

   Akıllı Telefon Satış Adetleri
Tüm Türkiye
2013 yılı aylık ortalama 750.000 adet
2014 Şubat-Mart-Nisan ortalaması 755.000 adet
Teknoloji marketleri
2013 yılı aylık ortalama 192.000 adet
2014 Şubat-Mart-Nisan ortalaması 158.000 Adet