Google, Windows kullanıcılarını bilgisayarlarına bulaşabilecek tehlikeli yazılımlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kötü amaçlı yazılım alarmı, alışılmadık bir arama trafiğine rastlanması sonucu uygulamaya konuldu. Google’ın güvenlik mühendislerinden Damian Menscher, Google Güvenlik Blog’unda, değiştirilmiş birtakım arama trafiği gelmesinin dikkatlerini çekmesi üzerine güvenlik mühendislerinin çalışmaları sonucunda bu arama aksiyonlarının kötü yazılım bulaşmış olan bilgisayarlardan geldiğini tespit ettiklerini kaydetti.

Bu durumdan dolayı artık kullanıcıların Google web aramasının üst kısmında bir uyarı yazısı ile karşılaşacakları belirtildi. Sarı renkli “Bilgisayarınız virüslü olabilir” uyarısı çıkarsa, bu yazı Google’ın belirlediği kötü yazılımlardan birinin sizin bilgisayarınızda bulunduğu anlamına gelecektir. Beraberinde bu sorunun nasıl çözüleceği konusunda da destek verileceği bir link verileceği belirtildi. Uyarılara duyarlı olmayan kullanıcılar için durumun yakın gelecekte daha çok zarar vermesi kaçınılmaz.
Ancak,  aynı uyarı yazılarını çeşitli mecralarda kullanıcıların karşısına çıkartarak virüslere karşı koruma amaçlı gibi gösterilmesi sonucu bilgisayarlara kötü yazılım yüklenmesini sağlayan araçların büyük bir tehlike oluşturduğu blogda dile getirilmiş durumda. Çok kısa sürede Google’ın formatını kopyalayarak aynı görünüme sahip olunacağı belirtilerek, Yahoo gibi her adımda kullanıcı adı-şifre girişi yapılması gibi benzer bir güvenlik önlemi uygulanırsa bu gibi durumların engellenebileceği düşünülüyor.
Ocak ayında yayınlanan Güvenlik Tehditleri Raporu’na göre, A.B.D. en çok tehlikeli yazılımlar içeren web sayfasına ev sahipliği yapan ülke konumunda ve onu sırayla Fransa, Rusya, Almanya ve Çin takip ediyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.